Што можеме да правиме, а што не откако ќе се вакцинираме против Ковид-19?

10 декември, 2020
2020-12-02T155603Z_836185155_RC23FK9XFVRO_RTRMADP_3_HEALTH-CORONAVIRUS-VACCINE-COMPANIES

Велика Британија веќе започна со вакцинирање против Ковид-19 и се очекува наскоро да започнат и некои други земји.

„Ова е важен научен чекор за Светот бидејќи вакцините ќе бидат клучни во борбата против Ковид-19. Сега можеме да ја видиме светлината на крајот од тунелот“, рече генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) минатата недела.

Но, ова не значи дека ќе можете да продолжите со секојдневните активности како пред пандемијата, дури и по вакцинирањето, барем не на почетокот, изјави за Business Insider Дебра Гоф, од Медицинскиот центар на универзитетот Ohio Wexner.

По вакцинацијата, нема да можеме веднаш да заборавиме на физичкото дистанцирање и носењето маска. Прво ќе биде потребно да се утврди колку вакцините ги штитат луѓето кои се вакцинираат.

„Вакцината е првиот чекор што ни помага да се вратиме во состојбата пред ковид“, рече Гоф.

Еве што ќе можете да правите, а што не откако ќе се вакцинирате против коронавирусот.

Можете да започнете да правите преглед на планови за во иднина

Експертите предвидуваат дека животот пред квоид би можел да започне да се враќа напролет 2021 година и дека до крајот на таа година би можеле да се приближиме до „старата нормала“. Ова значи дека празниците на крајот од тековната година би можеле да бидат многу порелаксирани отколку што ќе бидат оваа година.

Колку луѓе ќе бидат подготвени да се вакцинираат, исто така, ќе игра важна улога. Д-р Ентони Фаучи, американски експерт за инфективни болести, рече дека помеѓу 75% и 85% од Американците ќе треба да се вакцинираат за да се уништи вирусот.

Животот нема да биде целосно нормален се додека целиот Свет не создаде колективен имунитет, рекоа Фаучи и Бил Гејтс.

„Сè додека болеста е присутна некаде во Светот, не сум сигурен дека целосно ќе се вратиме во нормала“, рече Гејтс.

Не можете да престанете да носите маска и физички да се дистанцирате

Сè уште не знаеме дали вакцината ќе спречи некој да биде асимптоматски носител и на тој начин да го шири вирусот. Во моментов знаеме дека вакцините Pfizer и Modern ги штитат луѓето од заболување.

„Засега, за доброто на човештвото, мора да продолжите да носите маска и да одржувате физичка дистанца“, рече Гоф.

Покрај тоа, потребни се помеѓу 10 и 12 дена по првата доза на вакцината за да стане ефективна против коронавирусот. Дури и тогаш, тој е ефикасен само 52 проценти. Вакцината ја постигнува својата целосна ефикасност (околу 95 проценти) само по втората доза, која се прима приближно три до четири недели подоцна.

Треба да се напомене дека вакцините не се 100% ефикасни и има мала можност да се заразите дури и по вакцинирањето.

Може да се грижите за некој кој има ковид-19

Здравствените работници се меѓу првите вакцинирани со причина – тие се грижат за пациентите со ковид-19 и мораат да се заштитат од болести за да можат да си ја завршат својата работа.

Ако сте биле вакцинирани и некој од вашето домаќинство се заразил, можете да им донесете храна и пијалок и да разговарате со нив. Ако сте вакцинирани, постои многу мала можност да се заразите, особено ако продолжите да носите маска и редовно да ги миете рацете.

Сè уште не е безбедно да се оди во кафулиња

Во моментов, средбите со странци остануваат ризична активност, дури и ако сте вакцинирани, главно затоа што не знаете да го пренесете вирусот на други кои не биле вакцинирани.

Но, ваквите настани ќе станат помалку ризични ако и кога дознаеме дали вакцината штити од пренесување на вирусот.

“Од сега до јануари, ќе знаеме многу повеќе. Секој ден е ново искуство. Ние сме блиску до целта, но сè уште не сме ја поминале целта”, додаде Гоф.

Во меѓувреме, дружењето без маски останува ризична активност бидејќи постои можност вирусот да се пренесе со аеросоли. Затоа, дури и ако сте биле вакцинирани, додека повеќето не се вакцинирани, ваквите настани можат да предизвикаат фокуси.

Можете да почнете да чувствувате олеснување

Кога вие и оние околу вас ќе се вакцинирате, полесно ќе одлучите со кого ќе се дружите. Со текот на времето, веројатно ќе престанеме да носиме маски, но Гоф смета дека не е лоша идеја за луѓето кои имаат имунитет-компромис, да продолжат да ги носат.

„Тоа е добра работа“, додаде таа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris