Што прво треба да направите ако ве касне пајак: Ова се симптоми на труење!

21 јули, 2020
Annotation 2020-07-21 145150

Се верува дека сите пајаци се отровни, но повеќето немаат доволно силни пипци за да ја прободат кожата и да инјектираат отров.

Пајаците не се агресивни животни и каснувањата се всушност случајни, а се јавуваат при градинарство, кампување, седење во трева, работа со сено и винова лоза, седење во напуштени објекти и слично.

Како изгледа убод од пајак

Убодот од пајак обично е незабележлив или се чувствува само блага болка. Обично тие се безопасни затоа што повеќето пајаци немаат доволно силни кпипци за да ја прободат кожата, но се смета дека се скоро сите отровни.

Труењето со отров од пајакот се нарекува арахнидизам, аранеизам или аранеизам. Латрододизмот е најважниот дел од аранеизмот и претставува низа симптоми предизвикани од дејството на отровот на пајакот Latrodectus tredecimguttatus, (црна вдовица). Отровниот апарат на латродуксот се состои од шупливи прстиња, отровни жлезди и нивните екскреторни канали.

Што се случува во телото кога (опасниот) пајак ќе ве касне

Со пипците, пајакот ја прободува кожата и инјектира отров од внатрешноста на жлездата во телото на жртвата (човекот). Невротрофичниот токсин, составен од токсалбумин и липопротеини со фосфолипиди, делува на автономниот и централниот нервен систем, централно и периферно.

Crna udovica

Појавување на првите симптоми

Потребни се околу десет минути до еден час од моментот на убодот до појава на првите симптоми. Болката започнува во регионалните лимфни јазли, а потоа се шири. Пациентот чувствува затегнатост и притисок во градите, кожата е испотена, со грчеви во мускулите. Подоцна, болката се смирува со чувство на печење во стапалата. На третиот ден, пациентот обично се чувствува многу подобро, но сепак има болка во нозете и гори во стапалата, тој чувствува трнење и главоболка. По неколку дена, некои пациенти може да развијат осип на кожата.

Кај пациенти кои не се лекуваат, симптомите траат во просек седум дена, а кај некои се пократки или значително подолги, до три недели. Фаталниот исход е редок, но некои пациенти, особено срцевите пациенти и оние со висок крвен притисок, може да имаат компликации што можат да предизвикаат смрт. Во третманот на латродуктизам, се користат симптоматски (мускулни релаксанти, аналгетици и калциум) и специфична (антитоксин) терапија. Секогаш е неопходно да се консултирате со лекар по унодот од црна вдовица.

По убодот од пајак, секогаш е неопходно да се измие, дезинфицира и да се нанесе ладен компрес на кожата на местото на убодот. Во случај на црвенило и оток, потребно е да се примени кортикостероиден крем, а во случај на инфекција и гној, неопходно е да се примени антибиотски крем пропишан од лекар.

Кај деца, прегледот на педијатар е секогаш неопходен, а кај возрасните е неопходно стручно испитување во случај на убод на црна вдовица или во случај на посилна локална реакција на кожата на каснување од друг пајак, во случај на системска реакција или осип.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi