Сигурни знаци дека мажот е добар во кревет! Ако го стори ова, тој добро знае што и треба на жената!

23 октомври, 2020
знаци
 1. Кажи го тоа
  Околу 42 проценти од жените тврдат дека страста е најдобриот начин за отклучување на нивните најлуди желби во кревет, покажа истражување спроведено на повеќе од 700 жени. Најсилниот сигнал дека се пожелни и дека нивниот партнер е луд по нив се неговите зборови, кои навистина делуваат како афродизијак.

„Колку е добро ова“, „Те сакам многу“ и „Колку си секси“, се реченици што ќе ја направат ситуацијата уште понапната.

 1. Воведот ја диктира целата приказна
  Предиграта за мажи и жени може да има двојно значење. Додека припадниците на посилниот пол ќе го доживеат како нешто што му претходи на сексот, за многу жени тоа е и најдобриот дел од целото искуство. Дури две од пет жени ќе доживеат оргазам за време на предиграта, а прекратката увертира во сексот е една од врвните поплаки на жените за љубовните вештини на нивниот партнер.
 2. Вклучете ги рацете и устата
  Само една од пет жени може да доживее оргазам исклучиво преку пенетрација, а повеќето од нив би сакале нивниот партнер да го забави ритамот и повеќе да ги користи рацете и устата, едно австралиско истражување покажа дека повеќе од 19.000 парови.

Таа открива дека повеќе од 90 проценти од жените можат да доживеат оргазам со рачна или орална стимулација, но повеќе од 50 проценти од нив нема да го побараат тоа од својот партнер бидејќи се плашат дека тоа ќе трае премногу долго и ќе создаде притисок.

 1. Слушај
  Ако вашата партнерка ве упати за време на сексот дека сака да биде „нежна“ или „понежна“, тоа не значи дека треба да престанете со тоа што го правите. Ерогените зони како клиторисот содржат голем број нерви, а силниот притисок предизвикува иритација наместо задоволство.

Затоа, теренот треба да се „подготви“ со загревање, односно со движења кои не се директни, како што се нежни бакнежи околу областа, а топлиот здив и промената на движењето сигурно ќе помогнат.

 1. Некои пози се подобри
  Сексуалниот терапевт д-р Логан Левкоф истакнува дека стимулацијата на клиторисот е клучна при изборот на поза. Така, со мисионерката можете да поставите перници под нејзиниот задник и да го чувате коренот на пенисот што е можно поблиску до нејзините надворешни усни, и претпочитате да користите кружни движења наместо оние „однатре“.

Ако е уште полошо, партнерот може да ја обликува буквата V со прстите и да ја постави околу пенисот со цел да го стимулира клиторисот, а со „кучешката поза“ не заборавајте да ги вклучите и прстите.

 1. Оптимални услови
  Со секс на температура од 15 до 20 Целзиусови, околу 40 проценти од жените ќе можат да доживеат оргазам. Но, ако температурата во просторијата се искачи на 22 Целзиусови, оргазам ќе доживеат дури 80 проценти од нив, покажа холандска студија.

Еден од најважните детали е вниманието на нејзините стапала, бидејќи ако се ладни, телото е во состојба да се одбрани од студот – затоа на жената и е тешко да се опушти.

 1. Подолго е подобро
  Помалку од половина од жените ќе доживеат оргазам доколку сексот трае помалку од 10 минути, покажа студија објавена во странско списание.Тоа значи дека повеќето мажи, но и ретко жена, ќе доживеат оргазам за време на брз секс.

Ова не значи дека мажот треба да се заблагодари по брзата акција, туку да објави дека „на ред е подоцна“. Исто така, запомнете дека жените повеќе сакаат да имаат брз секс како исклучок отколку по правило.

 1. Во вистинско време
  Како и кај мажите, жените имаат физички симптоми на возбуда. Сепак, тоа не значи дека, ако мукозната мембрана на нејзината вагина е влажна, дека во моментов е подготвена за секс.

За жените, вистинското време е т.н. фаза на раст, во која клиторисот станува подебел, матката се повлекува, а вагината се издолжува за околу 2-3 см. Ако присилите секс, може да има непријатност, па дури и крварење. Најдобар начин е „да го проверите отпорот со прст“, тврдат сексуални терапевти.

 1. Стравот го намалува задоволството
  Според студијата на институтот Кинси, жените и мажите се согласуваат дека чувството за време на секс без кондом е многу подобро, но жените генерално биле позадоволни откако го користеле. Причината за тоа е чувството на сигурност и заштита што овозможува релаксација. За да го достигнат врвот, жените мора да бидат целосно опуштени и тешко дека можат да го сторат тоа ако се плашат од бременост.
 2. Проширете ја вашата област на интерес
  Мажите исто така грешат ако се концентрираат исклучиво на клиторисот и наоѓање на Г-точката. Најновите истражувања покажуваат дека оргазмот кај жените потекнува од целата област на гениталиите – клиторисот, вагината и уретрата. Затоа, не е во ред концентрирањето на само една област. Плус, за повеќето жени, најголемата ерогена зона е вратот, па бакнувањето таму е многу добар начин да ја возбуди.
 3. Добри прашања
  Очајот и притисокот се убијците на желбата за секс, покажало истражување на институтот Кинси, според кое жените кои се оптеретени со тоа дали ќе доживеат оргазам, помалку уживаат во сексот, но и помалку го сакаат тоа, пренесуваат медиумите.

Затоа, мажите не треба да поставуваат прашања од типот „дали си“, „дали ти треба долго време“ и слично, туку повеќе да ги читаат нејзините физички сигнали и да прашаат нешто како „дали ти се допаѓа“, „дали треба да продолжам“, „ што сакаш?

 1. Земете дел од работата во кревет и надвор од неа
  Доколку се преморени, жените имаат помала желба и енергија за секс, а неуредниот дом дефинитивно претставува мака во креветот. Повеќето жени признаваат дека се многу подобро расположени за секс доколку ги пречека чист мијалник, свиткана облека и готов кревет – што потоа ќе бидат среќни повторно да ги „збркаат“.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum