СИЛУВАНА И НОВИНАРКАТА! Дрогирал и злоупотребувал МАЛОЛЕТНИЧКИ: Моделот раскажа за насилнството зад сцената!

8 ноември, 2020
л

„Сите беа во слична ситуација: малолетни или само со тукушто наполнети 18 години, одделени од своите семејства за прв пат, без познавање на јазикот, со голема желба да успеат во светот на модата.”


Најголемата агенција за модели, “Elite Models”, жареше и палеше во 80-тите и 90-тите години од минатиот век, а главната личност одговорна за девојчињата беше поранешниот сопруг на Линда Евангелиста, кој ја злоупотреби својата позиција, правејќи планетарен скандал кога четири девојки јавно решија да тие зборуваат и секоја чест за нивната храброст.


Од осумте жени кои го обвинија, четири сега ги раскажаа деталите. Како и во случајот со сопственикот на филмската компанија “MirMax”, Харви Вајнштајн, во случајот со Џералд Марија, тоа беше јавна тајна. Практично секој знаеше сè, и молчеше. Обвиненијата се однесуваат на периодот помеѓу 1980 и 1989 година. Во тој период, “Elite Models” ги започнаа кариерите на Наоми Кембел, Клаудија Шифер, Синди Крафорд и Линда Евангелиста. Линда е поранешната сопруга на менаџерот. Деновиве излезе во јавноста и изјави дека не знае за делата за кои тој е обвинет, но смета дека сите тие жени ја кажуваат вистината.

Француското обвинителство спроведе истрага против модниот агент Жан-Лук Брунел, под сомнение за злоупотребување малолетнички на милијардерот Џефри Епштајн, кој изврши самоубиство во затвор под сомнителни околности по покренувањето на истрагата.


70-годишниот Џералд Мари работел за „Paris Planning“ во раните 1980-ти, кој се спои со „Elite Model Management“ во 1986 година, и тој стана нејзин главен шеф. Американскиот огранок со седиште во Њујорк го водеше основачот на “Elite”, Џон Казабланкас. Тие им ги започнаа кариерите на познати модели. Тој ги напушти “Elite Models” во 2012 година, а денес ја раководи агенцијата “Oui Management” во Париз.


Меѓу жените кои ја обвинуваат Марија е и поранешната новинарка на Би-Би-Си, Лиза Бринкворт, која истражуваше за третманот на моделите во модната индустрија за документарецот кој се прикажуваше на Би-Би-Си, во кој покажа како малолетни модели се принудени да имаат секс и да употребуваат дрога. Американката Кери Сатон го обвинува за безброј силувања во 1986 година, кога таа имала 17 години, нејзината сонародничка Џил Дод исто така за силување во 1980 година и Швеѓанката Аба Карлсон за силување во 1990 година.

Тој ги шармираше родителите да им ги искористува децата

Шон Ли беше финалистка на натпреварот “Look of the Year” во 1992 година, а имаше 15 години. Во Париз, таа беше сместена во стан со други девојки. Тие беа поканети навечер и по вечерата во ноќниот клуб „Les Bains Douches“ завршија во станот на Џералд Марија, кој таму ја силувал.

Тој ме замоли да ја облечам маицата на Линда Евангелиста. Потоа скокна врз мене.

– Една година подоцна Линда Евангелиста се разведе од него.

Денес добро познатата американска водителка Венди Волш детално опиша како се нашла во позиција на жртва. Имаше 17 години, беше одлична ученичка од предградијата на Торонто и сакаше да стане модел, како една од стотиците девојки кои секоја година одеа во Париз или Милано, надевајќи се дека ќе ја остварат кариерата во светот на модата. Тие ја поканија во Париз. Нејзината мајка Елен и таа беа поканети на вечера од шефот на агенцијата „Paris Planing“, Џерард Мари. Венди гледаше немирно како тој ја заведуваше нејзината мајка. „Прекрасен лик, сигурна сум дека тој ќе се грижи за тебе“, и рече нејзината мајка. Венди Волш сфати дека тоа е начинот на кој работи Мари: тој ќе ги шармира родителите да му ги остават своите малолетни ќерки. Два месеци подоцна, Венди се пресели во Париз. Мајка и Елен остана во Канада. Неколку недели подоцна, Мари ја силуваше.

View this post on Instagram

I am grateful this issue is being acknowledged but we have a long road ahead of us to seek justice. It has been incredibly disturbing for me and other survivors to have our words and woundings fall on deaf ears. For too many years. I encourage women to speak up and out now. We are safer in numbers. https://www.theguardian.com/world/2020/oct/16/linda-evangelista-praises-women-accusing-her-ex-husband-gerald-marie?CMP=Share_iOSApp_Other @lindaevangelista @guardian @misspaulathomas @thekarayoung @tatjanapatitz @carolynmurphy @shalomharlow @lucyosborne1 @helenachristensen @paulinaporizkov @everymomcounts @iconicfocus @ebbapkarlsson @jill_dodd @lisakauffmann @brinksmat @drwendywalsh @modelallianceny #safertogether #truth #elite #michaelgross #models #time4respect #metoo #timesup #enoughisenough

A post shared by Carré Otis (@iamcarreotis) on

Кога пристигна во Париз, Венди рече дека би било добро да оди на забави што можат да и помогнат во кариерата.

Таа детално опиша како Мари и приоѓа, наводно, загрижен за нејзината кариера. Ја покани во неговиот стан, таму имаше уште еден модел. Тој и понуди чаша шампањ, а во еден момент неговата рака беше под нејзината кошула.


„Ти си единствениот модел во агенцијата со големи гради – го сакам тоа“, рече Мари. Таа не сакаше да го налути човекот кој може да и го уништи животот.

Се обиде да излезе, му рече дека не пие апчиња, но тоа не и помогна. Тој ја силувал анално. Таа се врати во својот стан и ја праша својата цимерка дали и се случило такво нешто. Сите беа во слична ситуација: малолетни лица или тукушто полнолетни, одделени од своите семејства за прв пат, без познавање на јазикот, со голема желба да успеат во светот на модата.

„Верувам дека овие жени ја кажуваат вистината“, вели Линда Евангелиста.

Многу ме повредува, бидејќи тоа се рани кои можеби никогаш нема да зараснат, па затоа и се восхитувам на храброста и силата што се потребни за да се зборува денес за тоа – посочува.

Морничаво е колку многу млади жени поминуваат низ вакви ситуации во обид да изградат кариера. Се повеќе има случаи на оние кои се доволно охрабрени да покажат со прст кон моќните силувачи кои ја користат позицијата мислејќи дека тоа им овозможува да го уништат животот на луѓето околу нив. Без оглед на причината за овој луд начин на размислување, тие треба да бидат осудени за да им служат на другите моќни луѓе како пример за тоа што ќе ги чека ако направат нешто за да им наштетат на своите вработени.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi