СИМПТОМИТЕ СЕ ЗНАК ДЕКА ТЕЛОТО СЕ БОРИ: Што се случува со организмот кога ќе биде нападнат од КОВИД (ВИДЕО)

23 ноември, 2020
korona1-696x432

Неодамна, Nucleus Medical Media објави на YouTube 3Д анимација за ефектите на корона вирусот врз човечкото тело од моментот кога ќе влезе во телото.

Вирусот влегува во вашето тело кога ќе се вдишат заразени капки или кога ќе го допрат носот, очите или устата откако ќе ја допрат заразената површина, по што ги напаѓа клетките.

Честичките на вирусот најпрво стигнуваат до грлото, се прикачуваат на клетките и го вметнуваат нивниот генетски материјал. На овој начин, човечките клетки се трансформираат во генетски фабрики кои произведуваат повеќе вирусни честички.

Со почетокот на вирусот, може да се појави кашлица, малаксаност и треска. Тоа е сигнал дека имунолошкиот систем се бори против вирусот.

Иако голем број на заразени луѓе не ги чувствуваат симптомите, во некои случаи вирусот стигнува до белите дробови каде што создава воспаление. На тој начин им се отежнува на белите дробови да го снабдуваат крвотокот со кислород. Белите дробови се полнат со течност, што го отежнува дишењето. Потоа, на пациентот му треба респиратор за да му помогне во дишењето.

Во просек, 6% од заразените достигнуваат критична состојба, кога телото се бори да добие доволно кислород за да преживее.

Од голема важност е да се почитуваат и следат упатствата добиени од здравствените работници: изолација, одржување на пропишаната дистанца, редовна хигиена и зајакнување на имунитетот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi