Сите во Македонија ги користиме, а можат да бидат опасни: Лекови кои можат да ги влошат здравствените проблеми

14 октомври, 2020
shutterstock223663216-830x0

5 видови на лекови кои ги сфаќаме премногу несериозно

Кога беше прогласена пандемијата на корона вирусот, повеќето луѓе низ целиот Свет побрзаа да пијат ибупрофен за да излечат главоболки и треска како најчести симптоми на корона. Сепак, наскоро беше утврдено дека употребата на ибупрофен може да ја влоши состојбата на луѓето заразени со Ковид 19, бидејќи, наводно, овој лек може да пречи на способноста на организмот да се бори против вирусот што го „заклучи“ човештвото.

Во меѓувреме, во текот на пролетта и летото, беа направени неколку студии кои ја испитуваа врската помеѓу ибупрофен и корона. Откриено е дека стапката на смртност кај пациенти кои го земале овој лек како дел од корона терапијата не е поголема отколку кај оние кои го избегнувале овој лек.

Сепак, постојат лекови кои можат да ги влошат симптомите на одредени болести и состојби наместо да ги елиминираат. Ова може да се случи од повеќе причини – поради прекумерна употреба на лекови (што може да го промени начинот на кој телото реагира на нив) на лекови кои ја уништуваат одбраната на организмот. .

Капки за нос

Колку се подобри, толку полоши можат да бидат, особено ако ги користите во прекумерни количини или подолго од пропишаното.

Капките, кои се составен дел од терапијата против настинка, грип или алергиски реакции, делуваат така што ги намалуваат малите крвни садови во ноздрите кои се воспалени поради присуство на вирус, бактерии или алерген. Повеќето капки за нос содржат псевдоефедрин, лек што предизвикува контракција на мускулите кои ги контролираат овие крвни садови и им овозможува на слузта и воздухот полесно да поминуваат низ носот.

Според упатствата, капките за нос не треба да се користат повеќе од три до четири пати на ден, до седум дена.

Ако ги користите почесто и подолго, ризикувате чувството за мирис да го „намалите“, така што ќе ви требаат поголеми количини капки. Покрај тоа, може да се појави назална опструкција, која може да се отстрани само со хируршка интервенција.

Лекови против металоиди

Диспепсијата е еден од најчестите здравствени проблеми во Светот. За да се поправат ефектите од варење и металоиди, лекарите препишуваат инхибитор на протонска пумпа, но овие лекови можат да предизвикаат голема физичка непријатност кога пациентите нагло ќе престанат да ги земаат.

Имено, тогаш има зголемена киселина во желудникот, па лекарите ги советуваат пациентите кои престануваат да пијат инхибитор на протонска пумпа или повремено да ја намалат дозата или, ако нагло ја прекинат терапијата, да јадат ладно мисиркино месо неколку дена по ред, бидејќи има корисен ефект врз одржувањето на нормалното ниво на киселина. во стомакот.

Лекови против акни

Секој што има проблеми со акни, знае дека лекот роакутан е одличен за чистење на себум. Сепак, пациентите кои штотуку започнале терапија со роакутан мора да бидат свесни дека нивните акни ќе изгледаат уште полошо на почетокот на земањето на лекот – дури 80 проценти од пациентите забележуваат значително влошување на почетокот на терапијата. Во некои случаи, дерматологот ќе препише антибиотик за да „покрие“ можна инфекција, а понекогаш и тој ќе вклучи стероиди во терапијата за ублажување на воспалението.

Лекот го има овој ефект, бидејќи првично предизвикува распаѓање на внатрешната обвивка на фоликулите на влакната. Токму отпадот предизвикува блокада, што ја прави совршена основа за растење на бактериите. Меѓутоа, кога отпадот се отстранува и се намалува производството на себум, кожата почнува да се суши и да се чисти. Важно е само да бидете упорни.

Антидепресиви

Во раните фази на земање лекови за вознемиреност и депресија, менталната состојба може да се влоши. Лекарите предупредуваат дека ова се случува затоа што лековите го зголемуваат нивото на два клучни невротрансмитери во мозокот – серотонин и глутамат. Серотонинот ги зголемува мотивацијата и нивото на енергија, додека глутамат е поврзан со учење и чувство на задоволство.

Зошто, тогаш, се јавува проблемот? Научниците објаснуваат дека нивото на серотонин се зголемува за неколку часа по земањето на првата пилула, но може да потрае неколку недели за да се зголеми нивото на глутамат. Затоа, потребни се неколку недели за да започне со работа лекот против анксиозност или депресија.

Лекови против треска

Нашите баби се чини дека се подобри фармацевти и лекари отколку што можевме да замислиме; кога би имале температура пониска од 38 како дете, тие не би ни давале лек, туку би го оставиле организмот сам да се бори против „натрапникот“. Тие рекоа дека малку покачената температура е аларм дека нешто не е во ред во телото и дека треба да му се дозволи „самостојно да ја реши работата“. Само ако температурата не падне повеќе од два дена или ако се покачи, тие вклучуваат аспирин.

Денес, стана нормално штом се појави температура повисока од 37, да започнеме да се “клукаме” со ибупрофен или парацетамол. Ова, предупредуваат експертите, носи повеќе штета отколку добро – земањето лекови за намалување на малку покачената температура ја продолжува инфекцијата и овозможува вирусот да преживее подолго во нашето тело.

Капки за уши

Кога нè боли увото или чувствуваме дека повеќе не можеме да слушаме добро, првото нешто што ќе им падне на ум на повеќето луѓе е да купат капки за уши во аптека. Но, ретко некој знае дека капките за уши содржат натриум бикарбонат, а восокот или церуменот припаѓа на киселини. Кога постои комбинација на алкална и кисела основа, се јавува хемиска реакција – киселината почнува да го уништува восокот, што може да предизвика дополнителна болка и чувство на оштетен слух.

Но, не грижете се – овој проблем може да трае до седум дена додека натриум бикарбонатот не ја заврши работата.