Со години правите грешки додека ја чистите куќата, еве 5 начини како правилно да ја отстраните нечистотијатa

19 јуни, 2020
jkhikfds

Многумина кои досега беа оптоварени со чистење, станаа уште похистерични поради појавата на коронавирус, сите со цел да го заштитат својот животен простор од несакани бактерии.

За да може заштитата да биде соодветна, важно е да научите како правилно да ги чистите и дезинфицирате површините во станот.

При чистење, честопати правиме грешки за кои воопшто не сме ни свесни, но има корисни совети како да ги избегнеме.

  1. Не ги соблекуваме чевлите пред да влеземе во куќата

Честопати не сакаме да ги соблекуваме чевлите кога влегуваме во куќата. Ова го правиме несвесно, но не смееме да ризикуваме да добиеме несакани вируси и бактерии во нашиот дом. За да се намали можноста од инфекција и воведување нечистотија, се препорачува да ги тргнете чевлите веднаш по влегувањето во куќата или да ги дезинфицирате стапалата со средства за дезинфекција, бидејќи никогаш не е на штета премногу претпазливост.

  1. Ја чистиме куќата еднаш неделно

Обично ги чистиме куќите за време на викендите, затоа што тогаш имаме повеќе време. Но, тоа сигурно не е доволно за одржување на хигиената во куќата. Подовите треба да се дезинфицираат почесто и не заборавајте темелно да чистите со правосмукалка на секои две недели. Мора да ги бришеме подовите секој ден со средства за чистење кои се прилагодени на одредени типови површини.

  1. Ние не користиме вистински производи

Не секој производ за чистење и дезинфекција е погоден за сите површини. Некои од нив се премногу агресивни или содржат премалку етанол, јод и изопропанол. Исто така, Британците тврдеа дека 1 од 20 лица меша неколку видови на средства за дезинфекција, што може да биде опасно затоа што лесно може да доведе до несакани хемиски реакции. Затоа е важно да се користат производи кои содржат добри супстанции.

Производите што се благи, нетоксични, не содржат алергени или бои и не треба да се користат за чистење на детските играчки, тапацир, столици и детски области. За чистење на тоалетот, треба да избереме производи кои отстрануваат нечистотии и дезинфицираат.

  1. Не менувате кујнски крпи доволно често

Многу кујнски крпи не се менуваат доволно често, што е голема грешка. Тие се одлични собирачи на бактерии, па сунѓерите за миење садови и површините за чистење треба да се менуваат на секои три дена, а кујнските крпи треба да се мијат редовно на 90 степени.

  1. Не ги сушите рацете целосно по миењето

Најмалку десет пати на ден, неопходно е да ги миете рацете со благ сапун и да ги дезинфицирате со производи што се нежни за вашата кожа и кои не предизвикуваат алергиски реакции. Понудата на пазарот е богата, но има разлики. Најдобрите сапуни се оние кои создаваат посилна пена и содржат глицерин за да ја одржат кожата мека.

Рацете треба да се мијат околу 30 секунди, а посебно внимание треба да се посвети на ноктите, а рачните средства за дезинфекција не треба да содржат алергени, и би било добро ако немаат додадени бои и мириси.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi