Со овој рецепт од лук и мед брзо ќе се ослободите од главоболките

13 јуни, 2020
бвцвц

Вашата глава може да боли од стрес, замор, вирусни инфекции, повреди, несоница, проблеми со забите и од многу други причини. Кога имате главоболка, обидете се со овој стар народен лек, чии состојки се мед, лук и бибер.

Третманите за олеснување со лук датираат од антички Египет и античка Грција, додека медот е познат по своите антисептички својства. Со комбинирање на овие два продукти, и додадете на пиперки, ќе добиете моќен лек , кој нема да остави штетни ефекти врз вашето тело како лекови против болки.

Стар народен рецепт
Состојки:

10 чешниња лук
500 грама мед
неколку зрна пиперка
Постапка:

Излупете чешне лук, преполовете го секое чешне и ставете го во тегла, додајте бибер и мед. Затворете ја теглата и оставете да отстои пет дена. Земете по една лажичка секој пат кога ќе почувствувате дека главата почнува да ве боли.

Можете исто така да го земате овој лек без оглед на болката – на пр. за зајакнување на имунитетот. Во тој случај, земете една лажичка наутро и една навечер на празен стомак. Исто така, оваа подготовка ги неутрализира бактериите во организмот, го стимулира и го олеснува варењето, го регулира нивото на шеќер во крвта и крвниот притисок, како што открива порталот healthadore.com