Сок од коприва за зајакнување на имунитетот кај возрасни и деца! Направете свој домашен ОСВЕЖИТЕЛЕН сируп! (РЕЦЕПТ)

25 септември, 2020
2173933_stockphotonettlecocktailinabottleonatablewithnettleleavesnatureconceptbackground1457701217_ls

Наместо разни фабрички произведени напитоци, подгответе здрав сируп кој ќе го зајакне имунитетот на вашето тело.

Состојки:

100 листови млада коприва

1кг шеќер

1 ќесичка лимонтус

Подготовка:

Прелијте ги врвовите на коприва со 2-2,5 литри вода.

Покријте и оставете да отстои преку ноќ (или максимум 24 часа).

Исцедете ги лисјата, додадете шеќер и промешајте неколку пати во рок од еден час, полека да се стопи.

Додадете лимонтус (или сок од 2 лимони), потоа исцедете го сирупот и ставете во шишиња.