СОВЕТИ ОД ЕКСПЕРТ: 7 најпаметни работи што треба да ги направите ако некој од членовите на вашето семејство е заразен со Корона

22 ноември, 2020
GettyImages-1214256678

Дали живеете со личност која само што доби позитивен резултат од PCR тест? Еве што треба да направите!

Членовите на домаќинствата имаат 50 проценти шанса да се заразат доколку некој во куќата е позитивен на корона вирусот, објасни д-р Дејвид Хиршверк, инфектолог.

Тој советуваше на седум начини да се заштитите доколку живеете со некој кој бил позитивен на коронавирус.

1. Тестирајте се

Одете на PCR-тест што е можно побрзо, но знајте дека е можно да отидете „премногу рано“ и да добиете лажен негативен тест, доколку вирусот сè уште не е пристигнат за да се размножи доволно во вашиот систем за тестот да го открие.

Чувствителноста на тестот значително се зголемува пет до седум дена по последното изложување на инфекцијата, па ако сте загрижени дека вашиот прв тест бил лажно негативен, почекајте една недела и направете тест повторно.

Важно е да ги информирате членовите на семејството или пријателите кои биле во контакт со заразено лице за да можат да преземат чекори, да се тестираат и да ги заштитат своите најблиски.

2. Ограничете ги контактите

Позитивната личност треба да се изолира, ако е можно да спие сама во собата и да се држи на дистанца од другите членови на домаќинството. Домашниот карантин треба да трае најмалку 14 дена.

Ако ѝ помагате или се грижите за таа личност, не останувајте долго во нивно присуство. Ако им носите храна или други потреби, ограничете го времетраењето на престојот во иста просторија.

3. Носете маска

Лицето кое е заразено треба да носи маска, но и семејството.

“Инфициран член на семејство ќе ги заштити другите од нивните капки ако постојано носат маска, но и другите членови треба да ја носат. Маските нè штитат од респираторни инфекции и други микроорганизми и значително ја намалуваат можноста за пренесување на инфекцијата”, објасни д-р Хиршверк.

4. Проветрувајте

Многу е важно редовно да ги проветрувате просториите во кои престојувате, со цел да се намали можноста за одржување на вирусот во воздухот на вашиот дом.

5. Дезинфицирајте ги површините што често ги допирате

Редовно миење на рацете со сапун или средства за дезинфекција е задолжително.

Избегнувајте да ги допирате очите, носот и устата и дезинфицирајте ги површините во куќата кои често се допираат.

Тоа се маси, рачки, рачки, прекинувачи за светло, тоалети, славини, мијалници и често користени апарати во домот.

6. Разговарајте со некого …

За вас сигурно не е лесно, вие сте загрижени за заразената личност и за себе, доверете се на член на семејство или пријател кој ќе ве поддржи.

7. … но не верувајте во сè и секого

Со цел да помогнат, луѓето од областа може да ве преплават со непроверени информации и совети што ги прочитале на Интернет.

Ако ви треба поддршка, има пријатели и семејство. Но, ако ви треба медицински совет, консултирајте се со лекар.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi