Совети за работа од дома

28 мај, 2020
wfh

Работата од дома има многу предности, но ако не сте соодветно подготвени, може да биде тешко да се завршат работните обврски. Може да има бројни причини зошто работите од дома; можеби работите freelance, или сте студент кој посетува часови преку Интернет, претприемач кој започнува бизнис или едноставно ја наоѓате потребата (или можноста) за работа од дома од време на време. И ако практикувате социјално дистанцирање и сте во можност да работите од дома за време на пандемијата на коронавирус, останувањето во затворено е најдобрата опција.

Меѓутоа, ако работата од дома е ново искуство, тоа може да биде застрашувачко. Веројатно сте слушнале многу различни совети за работа од дома, почнувајќи од тоа да се облекувате и да „излегувате“ од пижами. Не е дотолку до удобноста (дневната облека за по дома е одлична), но е постапка со која ги менувате сигналите кога започнува вашиот ден и помага да бидете доследни во вашата рутина. Еве неколку други одлични совети со кои можете да се обидете да постигнете продуктивно и удобно работно искуство од дома.

 • Имајте утринска рутина.
 • Започнете го денот со добар појадок и малку читање и вежбање за да се разбудите.
 • Назначете специфичен работен простор и работете само таму, дури и ако тоа е само мал агол.
 • Одржувајте ја одредената област без неред и дистракции.
 • Дефинирајте точно време за пауза за ручек и правете помали паузи во меѓувреме, дури и ако тоа е само за чај или да го гушкате вашето кученце.
 • Подгответе го вашиот ручек претходно, за да не морате да поминувате многу време во кујната.
 • Имајте конкретен почеток и крај. Доколку денот го завршувате во 17:00 часот во канцеларија, започнете да ги завршувате повиците и состаноците во 16:30 часот, и престанете да работите најдоцна до 18 часот.
 • Поставете точно време за проверка на е-пошта и социјални медиуми.
 • Ако се чувствувате презаситено, преземете задачи во мали делови.
 • Обидете се да излезете надвор на свеж воздух за време на вашите паузи.
 • Управувајте со очекувањата за да се даде приоритет на она што треба да се заврши во даден ден.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi