Средство кое сите го имаме во бањата ни помага да се одбраниме од Ковид-19: Правете го ова најмалку 3 пати во денот

22 октомври, 2020
korona-virus-2-830x0

Докажано дури и од научниците

Во борбата против коронавирусот, некои широко достапни производи за миење на устата може да ни помогнат за време на пандемија.

Истражувачи од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Пенсилванија идентификуваа антисептички раствори за орален препарат како потенцијален сојузник во ограничувањето на ширењето на коронавирусот.

Студијата, објавена во списанието „ Medical Virology “, ја водеше Крег Мејерс, кој со својот тим тестираше неколку производи за испирање на усната шуплина и назофаринксот.

Истражувачите откриле дека многу течности за миење на устата и носот имаат способност да ги неутрализираат коронавирусите, што укажува на тоа дека овие производи може да имаат потенцијал да ја намалат количината на капки вирус што ги ослободуваат заразените преку устата.

– Додека чекаме да се развие вакцината, потребни ни се што повеќе методи за да се намали преносот на вирусот. Овие производи што ги испробавме се веќе достапни и се дел од нашето секојдневие – вели проф. Д-р Мејерс.

Според него, следниот чекор е да се дизајнираат и спроведат клинички испитувања за да се процени дали производите како што се миење на устата можат ефикасно да го намалат вирусното оптоварување.

– Луѓето на кои им е дијагностициран корона вирусот и се изолирани дома можат да го пренесат вирусот на оние со кои живеат. Во исто време, стоматолозите и максилофацијалните хирурзи се во постојан ризик од изложеност на вирусот – посочи тој и додаде дека овие средства можат да го намалат тој ризик.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum