Сте слушнале дека витаминот Д е важен во борбата против Ковид-19 и дека треба да го пиете? Еве што велат лекарите за тоа

7 ноември, 2020
devojka-vitamin-1536x1006

Сè што не сте знаеле за витаминот Д и неговиот ефект врз телото

Се повеќе има прашања во врска со тоа дали витаминот Д може да му помогне на телото да се заштити или да се одбрани од корона вирусот.

Под нормални околности, многумина од нас добиваат доволно од овој витамин само со поминување време надвор. Нашата кожа го прави тоа кога е изложена на сонце.

Витаминот на сончева светлина, во комбинација со други витамини, може да му помогне на нашето тело да остане во форма и да се бори против болести и инфекции – што е важно за време на ваква пандемија.

Па, на кого можеби ќе му требаат додатоци?

Луѓето во Велика Британија веќе се советуваат да размислат за земање додаток од 10 микрограми дневно во текот на зимските месеци (октомври до март), како и во текот на целата година, ако не поминуваат доволно време надвор. Англиските здравствени експерти се загрижени дека на луѓето може да им недостасуваат витамини за време на пандемија, кога главниот совет е да поминуваат што повеќе време дома.

Луѓето со темна кожа веројатно немаат доволно сонце дури и ако редовно поминуваат време на отворено и треба да размислат да земаат додатоци во текот на целата година.

Постојат научни докази дека црнците, Азијците и припадниците на етничките малцинства се изложени на зголемен ризик од сериозно заболување од коронавирусот.

Сара Станер од британската фондација за исхрана рече: „За жал, бидејќи вирусот корона продолжува да влијае на животот на сите нас, многу од нив имаат ограничено време да го поминат надвор“.

„Следењето на владините упатства и престојот дома е од огромно значење и, иако многумина од нас имаат ограничен пристап до сончева светлина, тоа значи дека ни треба малку дополнителна грижа за да ги одржуваме здравите нивоа на витамин Д“, подвлече таа.

Може ли да го запре корона вирусот?

Не. Нема докази дека го намалува ризикот од инфекција или коронарна срцева болест. Но, експертите сметаат дека може да имате корист од тоа за време на пандемија.

Додатоците на витамин Д ќе го подобрат здравјето на луѓето кои немаат доволно од тоа.

Некои истражувачи сугерираат дека недостаток на витамин Д може да биде поврзан со полоши резултати ако некој се зарази со коронавирус. Но, хронични фактори на ризик, како што се срцеви заболувања, се исто така чести кај овие пациенти, што го отежнува извлекувањето на вистинските заклучоци.

Шпански и француски истражувачи спроведуваат клинички испитувања за да видат дали витаминот Д им помага на пациентите со коронавирус.

Професорот Џон Родос, професор во медицината во Велика Британија, вели дека витаминот Д има антиинфламаторни својства и постојат некои истражувања кои сугерираат дека може да го олесни имунолошкиот одговор на организмот на вируси.

Ова може да биде важно кај многу болни пациенти со корона кога сериозни повреди на белите дробови може да резултираат од воспалителна „цитокинска бура“ како одговор на вирусот, иако се потребни многу повеќе истражувања за да се проучи, вели тој

Зошто ни е потребен витамин Д?

Витаминот Д е важен за здрави коски, заби и мускули.

Недостатокот може да доведе до болест на деформација на коските, наречена рахитис кај деца и слична состојба на коскена слабост, како што е остеомалација кај возрасни. Некои студии наведуваат дека доволни количини на витамин Д во организмот ни помагаат да бидеме поотпорни на настинки и грип, иако резултатите од студиите не се конзистентни.

Сепак, британскиот научен комитет за совети посочува дека нема доволно докази за да се потврди дека земањето витамин Д помага при респираторни инфекции.

Треба ли да конзумираме во големи количини? – Не.

Иако витаминот Д е релативно безбеден, земањето повеќе од препорачаната дневна количина може да биде опасно на долг рок. Лекарите понекогаш можат да препорачаат поголеми дози за пациенти со докажан недостаток на витамин Д.

Некои луѓе со одредени здравствени состојби, како што се проблеми со бубрезите, не можат безбедно да земаат витамин Д.

Каде можам да го купам?

Додатоците на витамин Д се широко достапни во аптеките и дрогериите. Тие можат да бидат само витамин Д или дел од мултивитаминска таблета. Не купувајте повеќе отколку што треба да имате доволно за секого, апелираат експертите. Состојката наведена на етикетата на повеќето додатоци на витамин Д е Д3.

Витамин Д2 го произведуваат растенија, а витамин Д3 произведува нашата кожа.

Постојат капки витамини за бебиња.

Што е со исхраната?

Иако урамнотежената исхрана може да го зајакне нормалното функционирање на имунолошкиот систем, ниту една хранлива состојка, храна или додаток не може да го „зајакне“ над нормалното ниво. Тешко е да се добие доволно витамин Д само од храна.

Урамнотежената исхрана е важна за добро здравје и се препорачува дури и кога луѓето не се соочуваат со опасност од пандемија. Може да содржи храна богата со витамин Д како мрсна риба и јајца. Некои житарки за појадок, маргарини и јогурти се богати со витамин Д.

Дали треба да се сончам?

Иако не можете да добиете предозирање со витамин Д ако сте изложени на сонце, силното сонце ја согорува вашата кожа, затоа треба да го балансирате производството на витамин Д со безбеден престој на сонце.

Бидете сигурни да ја покриете или заштитите кожата со крем за сончање за да избегнете изгореници и да си направите штета самите на себе.