Студија открила како заштитната маска влијае на дишењето и таложењето на честички од Ковид 19

18 декември, 2020
covid

Новата трислојна маска има ефикасност од 65% во филтрирање на честички во воздухот, но ако е веќе употребена, нејзината ефикасност паѓа на 25%, покажува студијата објавена во списанието „Физика на флуиди“.

Истражувачите од Универзитетот во Масачусетс Лоуел и Баптистичкиот универзитет во Калифорнија велат дека маските го забавуваат протокот на воздух, што ги прави луѓето поподложни на вдишување честички, а валканата маска за лице не може ефикасно да ги филтрира најситните капки.


Проток на воздух

„Нашите резултати покажуваат дека ова важи само за честички поголеми од 5 микрометри, но не и за мали честички помали од 2,5 микрометри“, рече тој. Истражувачите користеле компјутерски модел на лице кое носи трослојна хируршка маска за да следат како да утврдат како маската влијае на протокот на воздух и како минуваат честичките. Тие исто така истражувале како капките паѓаат на лицето или завршуваат во дишните патишта, носот, грлото или белите дробови кога некое лице носи маска.


Откриле дека употребената маска „значително го успорува“ протокот на воздух, намалувајќи ја ефективноста на маската и правејќи го лицето поподложно на инхалација со аеросоли. Носењето маска значително го намалува продирањето на честичките во белите дробови, а покрај тоа, маската најдобро го штити горниот респираторен тракт, особено носот и грлото, од честички поголеми од 10 микрометри. Наборите на маската за лице, исто така, значително влијаат на обрасците на проток на воздух, а ефективноста на маската се менува по повторна употреба, откриле истражувачите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris