Светот е загрижен по мутацијата на короната: Што значи ова за нас, дали вакцините ќе продолжат да бидат ефикасни?

15 декември, 2020
корона

Во Велика Британија е идентификувана „нова варијанта“ на вирусот корона, за која се верува дека предизвикала побрзо ширење на инфекцијата на југоистокот на земјата, изјави министерот за здравство, Мет Ханкок.

Овој вид може да биде позаразен од претходните видови на корона вирус – истакна Ханкок.

Според него, многу е веројатно дека вакцината ќе го придобие овој вид на вирус и дека мутацијата на вирусот нема да предизвика поголема смртност од претходните мутации.

„Можно е нова мутација да биде виновна за наглиот пораст на позитивните случаеви во Лондон и југо-истокот на Англија“, рече Ханкок.

Првичната анализа сугерира дека новата мутација на вирусот корона се шири побрзо отколку порано.

„Досега идентификувавме повеќе од 1.000 случаи, претежно на југот на Англија, но има луѓе кои се позитивни на новиот вид на коронавирус во повеќе од 60 области во Велика Британија“, рече Ханкок.

Што значи кога вирусот корона мутира?
Вирусот Корона е РНК вирус што значи дека содржи колекција на генетски материјал спакуван во протеинска обвивка.

Штом РНК дојде во контакт со домаќинот, тој ќе започне да прави нови копии што можат да заразат и други клетки.

РНК вирусите како што се грип, сипаници и корона вирус се повеќе склони кон промени и мутации во споредба со ДНК вируси како што се херпес, сипаници и хуман папиломавирус.

Дали мутациите на вирусот се нормални?

Мутацијата е едноставна промена во геномот на вирусот, збир на генетски упатства што ги содржи сите информации што вирусот ги има потребни за да функционира. Кога вирусот се повторува, овој сет на упатства треба да се копира, но има и грешки во текот на овој процес.

Во зависност од тоа каде се случуваат грешки во геномот, тие можат да имаат негативно или позитивно влијание врз способноста на вирусот да преживее и да се реплицира. Или, како и во повеќето случаи, мутациите може воопшто да не влијаат на вирусот.

Сите вируси мутираат, така што мутацијата на вирусот корона не е исклучок.

Професорот Венци Баркли, раководител на Одделот за инфективни болести на Империјал колеџ во Лондон, вели дека вакво нешто се очекува.

Неопходно е да се разберат последиците од какви било промени во геномот на вирусот – на пример, како тоа може да влијае на болеста, преносот и имунолошкиот одговор на вирусот. Некои варијанти на промени во протеините се забележани подолго време. Нема докази дека оваа мутација резултира со потешка болест. Оваа варијанта содржи некои мутации на протеините кои се „насочени“ кон вакцината, па затоа е важно да се утврди дали тој е доволно ефикасен и на оваа мутација – посочува тој.

Дали ова ќе влијае на вакцините?

Професорот Џонатан Бол, професор по молекуларна вирусологија на Универзитетот во Нотингем, за Би-Би-Си изјави дека овие мутации се случуваат сосема случајно.

Генетските информации кај многу вируси можат да се променат многу брзо, а понекогаш овие промени можат да имаат корист од вирусот, овозможувајќи му да биде поефикасно пренесен или отпорен на вакцини и лекови.

За среќа, многу промени воопшто немаат ефект – вели тој и продолжува:Важно е да се проучат сите генетски промени како што се случуваат за да се утврди дали тие влијаат на однесувањето на вирусот и сè додека не ја завршиме оваа важна работа, рано е да се тврдат за потенцијалното влијание на мутацијата на вирусот.

Во моментов нема докази дека оваа мутација може да биде поотпорна на вакцини, но сигурно ќе се спроведат понатамошни истражувања за да се знае со сигурност дека вирусот не станал поотпорен на вакцините.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris