Т-клетките се многу поважни од антителата, тие го„паметат“ Ковид дури 6 месеци: Големо откритие на британските научници!

3 ноември, 2020
blood-753021280-830x0

Првиот доказ дека Т-клетките се сепак многу поважни во создавањето имунитет

Ние одамна знаеме дека антителата штитат од повторна инфекција на коронавирусот некое време по закрепнувањето, но улогата на Т-клетките останува нејасна.

Научниците сега конечно пронајдоа докази дека имуните клетки дефинитивно реагираат на ковид-19 шест месеци по закрепнувањето.

Студијата опфати 100 пациенти со коронавирус, а оние со симптоми имаа многу посилен одговор на Т-клетките на вирусот.

Сепак, сè уште не е јасно дали тие подобро ќе нѐ заштитат од антитела во случај на реинфекција.

Британскиот истражувачки тим истакнува дека овој доказ е „само дел од сложувалката“ за имунитетот и дека сè уште треба да откриваме многу.

Клучното прашање е дали по првата инфекција на короната со вирусот САРС-КоВ-2, Т-клетките можат да го заштитат организмот од повторна инфекција и, ако е така, колку трае овој имунитет?

Научниците до сега знаат дека телото произведува антитела приближно 10 дена по инфекцијата, но исто така е докажано дека тие исчезнуваат од телото по одреден временски период.

Од друга страна, откриено е дека еден вид на имунолошки клетки, Т-клетки, ги напаѓа клетките заразени со вирусот. Во медицината е препознаен како клеточен имунолошки одговор и исто така може да игра клучна улога во создавањето имунитет.

Поради оваа причина, научниците сметаат дека Т-клетките се многу поважни од антителата.

Студијата беше спроведена од британскиот конзорциум за имунологија, а во неа учествуваа Универзитетот во Бирмингем, истражувачката институција NIHR од Манчестер и Институтот за јавно здравје во Англија.

– Првите резултати покажуваат дека одговорот на Т-клетките може да го надмине првичниот одговор на антителата, што може да има значително влијание врз развојот на вакцина против истражување на коски и имунолошки истражувања – посочува д-р Шамез Ладани, автор на студијата и епидемиолог.

Професорот Пол Мос од Универзитетот во Бирмингем вели дека ова е прва студија во светот „која презентираше силни докази дека Т-клетките се сеќаваат на вирусот шест месеци по инфекцијата“.

Научниците исто така истакнуваат дека е многу важно да се провери одговорот на Т-клетките во тестовите на тековните вакцини.

– Анализирајќи го придонесот на Т-клетките во создавањето на имунитет по првата инфекција, се приближуваме кон откривање на јасна слика за сложеното прашање на индивидуална заштита по инфекцијата – вели Проф. Д-р Арни Акбар, претседател на британското имунолошко друштво, кој ја нарече оваа студија „голем чекор напред“ во разбирањето на коронарниот вирус САРС-КоВ-2.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi