Тајни на еротската масажа: 5 начини како да ја возбудите со еден допир!

1 септември, 2020
масажа

Никогаш не ја занемарувајте моќта на масажата, бидејќи тоа може да направи чуда за вашиот сексуален живот.

Да бидеме реални, повеќето луѓе сакаат масажа, без оглед на тоа каков тип е, и ако тоа дополнително ќе го подобри искуството во кревет, придобивките се повеќекратни.

Физиотерапевтот Гилберто Кониг предлага пет типа на масажа со кои можете да се опуштите, но и да ја возбудите вашата убава половина.

Папок

Областа под папокот се нарекува „копче за оргазам“ и ако ја масирате оваа област со два прста две минути, ќе се ослободите од лошата енергија и фрустрацијата и ќе ја подобрите циркулацијата на крвта во гениталиите, што може да ви помогне побрзо да постигнете оргазам.

Зглобови

Масирајте го зглобот околу Ахиловата тетива со 4 прста.

„Ова е клучна точка во третманот на сексуални нарушувања. Може да ја ублажи болката за време на секс кај жени и импотенција кај мажи. Оваа масажа има длабоко благотворно дејство “, објаснува Кониг.

Глава

Масирајте ги нејзините храмови и пределот околу ушите. Ова ќе ја релаксира вашата партнерка и исто така ќе ја зголеми нејзината сексуална енергија.

Стомак

Областа над препоните, на ниво на гаќички, е многу важна, а масажата на овој дел го стимулира лачењето на ендорфин, природен аналгетик и драстично го намалува производството на кортизол, хормон на стресот. Оваа масажа е вистински вовед во предиграта и сексот.

Нога

Две минути масажа на стапалата помага во лачењето на серотонин, хормонот на среќата, и колку подобро се чувствуваме, толку повеќе ќе бидеме расположени за секс