Тие ефикасно го прочистуваат воздухот: 6 растенија кои го прават вашиот простор здрав за живеење

7 јуни, 2020
гфхфгхгф

Ослободете се од штетните материи во вашиот дом со помош на неколку садови

Постојат значителен број на растенија кои апсорбираат честички што се одговорни за загадување на нашиот простор, а со нивна соодветна грижа и позиција ќе го направите вашиот дом поздрав и пријатен за живеење.

Едно растение кое има моќ на прочистување на воздухот треба да се дистрибуира на секои десет квадратни метри во станот.

Ви ги претставуваме најефикасните растенија кои ќе обезбедат почист воздух во вашиот простор за живеење:

  1. Палма

Палмата е растение што луѓето сакаат да го одгледуваат во своите домови затоа што потсетува на лето и го носи сонцето во домот, а освен тоа, неговата функција на прочистување во домот е многу важна. палмитетреба да бидат обезбедени со доволно светлина, но тие никогаш не треба да бидат поставени директно на сонце, бидејќи тоа ќе предизвика контра-ефект.

  1. Гербер

Гербер е украсно растение со кое многумина сакаат да го разубават својот дом, но овој прекрасен цвет го чисти и воздухот од штетни материи и чадот од тутунот. Не бара посебна грижа, толерира топлина, но не заборавајте да го напојувате редовно.

  1. Алое вера

Медицинското растение Алое Вера се користи за регенерација на организмот и кожата, но исто така е интересно што совршено ги отстранува штетните материи од воздухот, вклучително и зрачењето на телевизискиот екран и мониторот. Затоа е особено погоден за луѓе кои поминуваат многу време пред ТВ или компјутер.

  1. Бршлен

Тој го чисти воздухот од чад и од тутун, а се верува дека ова растение носи и среќа. Ова растение претежно расте низ куќата, но може да биде и затворено, само ако го чувате подалеку од деца и домашни миленици, заради неговите отровни лисја.

  1. Кактус

Кактусите апсорбираат штетно електромагнетно зрачење и ја намалуваат концентрацијата на испарливата органска материја. Тие не бараат посебна грижа и можат да преживеат во домот на многу зафатени луѓе, кои често забораваат на грижата за цвеќињата. Овие необични растенија со различни форми и големини можат да бидат многу убава декорација.

  1. папрат

Ако сакате папрати, чувајте ги во кујната или бањата кои имаат прозорци, затоа што бараат многу влага, а не сакаат директна сончева светлина. Ова растение ќе се користи за да се намали концентрацијата на штетни материи од мебел, завеси и ткаенини, како и од пластични материјали, дома.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi