Тие се здрави и прават одлични работи за вашето тело, но се чини дека многумина го јадат погрешно чиа семето

1 мај, 2020
Naslovna

Зошто треба да внимавате кога консумирате семе од чиа? Имено, иако една лажица од овие семиња можеби не изгледа многу, кога тие се врзуваат со вода постојано ја зголемуваат нивната големина (до 27 пати поголема од нивната тежина!) И формираат густа маса како гел. Поради оваа причина, тие никогаш не треба да се јадат суви или необработени, бидејќи веројатно ќе ја потцените нивната тежина.

Во САД, предавањето на „Годишниот состанок на Американскиот колеџ за гастроентерологија“ наведе случај кога 39-годишен маж завршил во Ургентната соба откако конзумирал семе чиа. Јадел одеднаш полна лажица семе чиа и пиел чаша вода – неговата мешавина се стврдне во хранопроводот по кратко време.

Затоа, се препорачува следново: јадете семе од чиа како пудинг, испечете ги во колачи, мармалади или користете ги мелени.

Бидејќи семето чиа набабрува кога се комбинира со многу течност, тие имаат заситен ефект врз телото и се идеални за слабеење. Супер хранливите материи во исхраната промовираат топење на маснотиите поради омега-3 и омега-6 масните киселини и висока содржина на протеини, што може да предизвика од семето чиа да се изгуби тежина преку редовно конзумирање.

Здравствените ефекти на семето се многу позитивни и ги подобруваат срцето и цревата. Во комбинација со здрава храна, овие семиња се идеални за промовирање на балансирана и здрава исхрана.