Тие воопшто не се грижат за сексот – вака всушност живеат такви луѓе!

11 октомври, 2020
da

Дали асексуалните луѓе читаат романтични романи? Дали гледаат порно? Дали читаат текстови што примамуваат со наслови со сексуални алузии?

Во својата книга „Разбирање на асексуалноста“, Ентони Богаерт, професор по психологија на Универзитетот Брок и главен автор на асексуалноста, пренесува неколку клучни научни тврдења на оваа тема, вклучувајќи и зошто асексуалноста е толку важна за разбирање на поширокиот спектар на човечка сексуалност.

Некои никогаш не ни размислуваат на секс
Богаерт ја дефинира асексуалноста како „недостаток на сексуална привлечност“ или „чувство на желба“ кон другите и проценува дека околу еден процент од општата популација е асексуалец. За споредба, 1,6 проценти од Американците се идентификуваат како хомосексуалци. Луѓето, пак, не се единствените видови кога станува збор за сексуални варијации, како што истражувачите честопати ги нарекувале глодарите кои се користат во лабораториски експерименти „момци“ или „мекотели“, во зависност од нивото на интерес за секс.

Кај асексуалните луѓе важно е да се напомене дека нивната „алатка“ работи совршено, тие покажуваат само пониско ниво на сексуална желба.

Како што може да се очекува, ’објаснува Богаер,’ асексуалните луѓе фантазираат помалку од сексуалните. Всушност, многу асексуалци воопшто не замислувале секс ’.

Целибат и романтична врска
Мастурбацијата е суштинска активност за разбирање на варијациите меѓу асексуалците. Интересно е тоа што значителен број асексуалци мастурбираат, но, како што вели Богаер, „понекогаш постои дисконекција меѓу нив и луѓето за кои сонуваат“. Многу асексуалци на тој начин мастурбираат само за да го ослободат притисокот, а во некои случаи и затоа што ги привлекуваат самите себе, но експертите се согласуваат дека се потребни дополнителни истражувања за мастурбација меѓу асексуалци за да има подобри резултати.

Додека целибатот се слави како доблест во многу религии и традиции, асексуалноста денес често е означена како нарушување. Но, вистината, тврдат истражувачите како Богаерт, е сосема спротивна: асексуалците обично не покажуваат знаци на попреченост или стрес предизвикани од нивната состојба.

Тоа е нешто што, на одредени начини, ги прави добра контролна група за дијагностицирање на стрес, ризично однесување и привремено лудило, сето тоа заедно може да влијае на друга група: сексуалното мнозинство.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum