5 начини за сами да го отпушите одводот во станот: Ослободете се од нечистотија и смрдеа за еден час!

17 јули, 2020
Насловна

Пред да започнете со чистење на одводот, треба да одредите каде се наоѓа блокадата. Нека водата се влева во мијалникот и ако:

Водата е застоена – сифонот е затнат. Можете рачно да го исчистите

Водата прво оди на одредено ниво, а потоа се запира – местото е зафатено од сифонот до почетокот на редот. Можете да користите хемикалии или некои варијанти на домаќинството за да го отпушите.

Водата се оди полека – блокадата е на значително растојание од одводот

5 Начини како сами да го отпушите одводот:


1.Користете топла вода за борба против обична акумулирана маст. Треба полека да се прелива топла вода од бојлерот во одводот. Ако цевката за одвод е направена од пластика, обидете се да користите топла, но не и премногу топла вода.

2. Сода бикарбона работи чуда за запушениот одвод. Истурете околу половина пакет сода бикарбона во мијалникот, а потоа додадете чаша алкохолен оцет. Покријте го одводот, така што пената не излегува на врвот, и по 15 минути, истурете топла вода во одводот.

3. Истурете околу 2 до 3 килограми натриум хидроксид во голема чинија или метална кофа, а потоа додадете вода и брзо промешајте додека содата не се раствори. Веднаш истурете половина од составот во одводот и почекајте да се исцеди полека, а истурете го преостанатиот дел по 2 часа. Потоа исплакнете ја цевката со топла, а потоа ладна вода.

4. Мешавината на сода бикарбона и белило прави чуда. Прво измешајте сода бикарбона и белилото и истурете во цевка. По половина час, истурете една четвртина чаша алкохолен оцет, а потоа околу 150 грама хлор во одводот. По ова, ќе се почувствува силна смрдеа, па затворете го одводот со капак. По половина час, исплакнете ги цевките со вода.

5. Сок од лимон. Истурете неколку исцедени лимони во одводот. Оставете да делува еден час, а потоа исплакнете со врела вода.

Веднаш штом имате можност, повикајте водоводџија темелно да го исчисти одводот, и дотогаш, внимавајте да не фрлате трошки и преостаната храна во мијалникот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris