Генијален трик од ТикТок за да добиете СОВРШЕНО јајце на око!

22 септември, 2020
јајца

Јајцата се богат извор на хранливи материи, а за многумина е најомилен начин да се подготви јајце на око. Подготвувањето вкусен оброк со врела маст не е лесно за секого, но „ТикТок“ има и решение за заштеда што сигурно ќе им се допадне на оние што ја доведоа до совршенство вештината за подготвување јајца.

Посипување јајца со врело масло или путер за рамномерно пржење на белките, додека одржувањето на жолчката мека не е секогаш лесна задача.

Со навалување на садот за собирање на топли додатоци, тоа често завршува во борба со јајцата што ќе се лизгаат во маснотиите, а последиците од таа борба остануваат видливи на шпоретот.

Посакуваниот резултат честопати недостасува, па наместо рамномерно испечена белка, добиваме изгорен дел на дното на тавата со лигав капак над зацврстената жолчка.

Со едноставен трик од TikTok можете да добиете поздрава варијанта на јајца на окото со помалку маснотии и рамномерно испечена белка од јајце со совршено мека и течна жолчка.

Во трикот што го сподели корисникот @sunnycusine на TikTok, потребно е да се оддели белката од жолчката, што е можеби најсложениот дел од овој начин на подготвување јајца.

Истурете ги белките во загреан вок, кој можете да го намачкате со малку масло или путер доколку е потребно, и рамномерно распоредете го во кружни движења во тенок слој по долниот дел и страните на вокот. Истурете ја жолчката од јајце во центарот на тенок слој како палачинки, внимавајте да не се истури.

Потоа излупете тенок слој печена белка од вок и буквално завиткајте ја жолчката од неа. Оставете го „пликот“ на тавата уште некое време, а потоа свртете го така што јајцето се пржи рамномерно од двете страни.

Оригиналната објава е прегледана од скоро четири милиони корисници од почетокот на септември, а благодарение на корисник што ја споделил на Твитер, ја погледнале уште 5,5 милиони луѓе. Најголемата поплака беше направена поради мал пропуст – не покажувајќи како изгледа внатрешноста на тто јајце, што беше поправено со нов продолжен столб кој вклучува исечок на нож.

Еден корисник кој го испроба трикот советува да ги оставите белките малку повеќе да се печат, бидејќи така полесно ќе се завитка околу жолчката од јајце.