Google ве слуша постојано: Еве како да го оневозможите прислушувањето на вашиот телефон

27 октомври, 2020
google-assistant-how-can-i-help-you

Без разлика дали сте параноични или само многу претпазливи, вистина е дека мобилните телефони ве прислушуваат. Вашиот телефон го слуша секој ваш збор, дури и ако е заклучен!

Ова е затоа што функциите за кои не сте ни знаеле дека работат во позадина, како што е „ОК Гугл“. За да го активирате вашиот асистент на уредот со Android, треба да ги кажете зборовите што ќе го разбудат и тие знаат да бидат „Ok Google“ или „Hey Google“. Вашиот телефон потоа го користи тоа аудио што започнува, за да го активирате телефонот додека не ја завршите командата.

Google - Home | Facebook


Иако е убаво да имате гласовен асистент кој „едвај чека“ да го чуе вашето име, оваа опција сосема разбирливо поттикнува загриженост за приватноста на корисникот и неговиот уред. Ако повеќе сакате да не ве слуша вашиот телефон, можете да ги исклучите овие опции.

Google launches FaceTime competitor, video-calling app Duo

Неопходно е да се оневозможат „Еј Гугл“, аудио мониторингот при возење и микрофонот за пребарување Гугл.

Откако ќе го направите тоа, Google повеќе нема да ве слуша!

Отворете ја апликацијата и кликнете на поставките Пронајдете ја опцијата „Помошник на Google“ и внесете ја Кликнете на „Гласовен натпревар“ Исклучете го „Еј Гугл“ со влечење на копчето лево

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum