Како природно да ја намалите температурата? Еве ги најдобрите 5 трикови!

23 октомври, 2020
температура

Пред да посегнете по лекови, обидете се со природните начини да ја намалите температурата што ја користеле нашите баби. Ќе бидете изненадени!

Треската е природна одбрана на телото од болести и се јавува кога има инфекција или повреда. Ги зајакнува одбранбените механизми на организмот и всушност е добар знак дека вашиот имунолошки систем работи добро.

Нормалната телесна температура варира од 36 ° C до 37 ° C, иако кај некои луѓе може да надмине 37 степени ако останат на сонце долго време. Температурата на телото варира во текот на денот, така што е највисока помеѓу 17 и 20 часа, а најниска помеѓу 3 и 5 часа. Исто така, просечната температура на човечкото тело се намалува со возраста и многу се разликува од температурата кај децата.

Како се мери температурата?
Кај деца и возрасни, температурата најчесто се мери аксиларна, односно со поставување на термометар под пазувите, при што кожата мора да биде сува со цел измерената вредност да биде реална. Покрај аксиларната, се мери и усно и ректално, најчесто кај доенчиња затоа што тоа е најлесниот начин.

Кај возрасните, ректалното мерење се изведува кога постои сомневање за воспаление на црви.
Температурата кај возрасните се намалува само кога надминува 38 ° C, додека долната не се намалува затоа што го оставаме телото само да се бори. Но, ако надмине 38 и не ја спуштиме, треската може да има последици како дехидрираност и може да влијае на мозокот.


Треската кај децата се намалува ако е над 37,7 ° С. Ако ректалната температура на вашето дете е поголема од 38,5 ° C, веднаш контактирајте го вашиот лекар.

Како да се намали температурата?
Треска се јавува и кај бактериски и во вирусни инфекции, но третманот е многу различен. Бактериите се убиваат со антибиотици, но тие не се ефикасни против вируси. Сè што можете да направите ако имате настинка или грип е да се одморите и да пиете многу течности, по можност вода или незасладен чај, а ако имате апетит, јадете лесна храна како супи што ќе ве засилат и ќе го забрзаат закрепнувањето.

Најлесен и најбрз начин да се намали температурата е да се земаат лекови базирани на парацетамол (во некои случаи ибупрофен), но исто така може ефикасно да се отстрани на природен начин, што е секогаш подобар избор. Еве некои од најпознатите што се користат во народната медицина со векови:

Туш со млака вода
Стариот начин на намалување на температурата е дефинитивно туширање со млака вода. Во никој случај не се препорачува студ затоа што телото може да доживее шок и уште повеќе да ја зголеми температурата. Бидете сигурни да ја земете температурата пред и после туширање.

Облози
Млаките компреси поставени на главата исто така можат да помогнат во ублажување на треската, но исто така внимавајте да не ги натопите во премногу ладна вода. Кога компресот ќе се загрее, свртете го на другата страна. Кога е топло, натопете го компресот повторно со млака вода и ставете го на челото.

Намалување на температурата со компири
Компирите многу добро ја апсорбираат топлината, па затоа тие се едни од најефикасните природни лекови за намалување на температурата. Исечете две до четири дебели парчиња компири, легнете ги на стапалата и облечете чорапи. Чувајте ги најмалку половина час или додека не падне температурата. Доколку е потребно, повторете го третманот со нова рунда компири.

Третман со ракија
Знаете како велат нашите предци – ракијата е лек за сè! Алкохолот ја влече топлината, како и компирот, па затоа се препорачува да се масира во кожата, особено на стапалата, градите, подрачјето зад колената и грбот. Ако немате ракија, медицинскиот алкохол ќе ви биде доволен.

Изладете ги просториите
Кога имате треска, во никој случај не останете во загреани простории, туку отворете прозорец за да ја намалите собната температура, а со тоа и температурата на вашето тело. Но, не претерувајте – ако почнете да треперите, затворете го прозорецот и покријте се.

Намалување на температурата кај деца
Може да ја намалите и температурата на децата на природен начин, како што се туширање со млака вода, млаки облоги или компири, но консултирајте се со доктор за масажа со ракија. Исто така, обезбедете му на вашето дете многу течности и разладете ја неговата соба. Ако температурата надминува 38,5 ° C и не можете да ја намалите, не заборавајте да контактирате со вашиот лекар.

Ако вашето дете се поти, сменете ја неговата влажна облека за да не настинат.

Како да разликувате грип и настинка од Корона вирус?
Ако имате треска и се сомневате во Корона вирус, обрнете внимание на симптомите. Температурата обично е придружена со сува кашлица, треска, отежнато дишење, понекогаш дијареја и повраќање и често има слабост низ целото тело, исто како и со грипот.

Сепак, кивање, главоболка и течење на носот, кои обично се јавуваат при настинка и грип, не се карактеристични за инфекција со Корона вирус.

Ако симптомите траат подолго од една недела и / или ако сте биле во директен контакт со заразено лице, контактирајте го вашиот лекар или контактирајте надлежна клиника за КОВИД.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum