Никогаш не сте сигурни како се чувствува вашата мачка: Еве неколку знаци кои откриваат што ја прави среќна

20 јуни, 2020
бнвбнвц

Се гали од вас

Дали мачките ја обележуваат нивната територија кога се галат од нас или се среќни што не гледаат? Најверојатно и двете!

– Мачките кои живеат со други мачки имаат силна социјална врска и обично се негуваат и „туркаат“ едни со други – вели психологот од бихевиоризам Ваилани Сунг од chewy.com.

– Се вели дека тие го прават ова за да го шират мирисот затоа што оставаат мирис од жлездите на главата, образите и брадата наоколу – објаснува таа.

– Кога мачките се галат од луѓето, тие нè обележуваат со овие масла, што е знак дека тие сакаат како нас и се задоволни што нè гледаат – додава Сунг.

Негувањето на крзно е нејзиниот приоритет

Мачките обично се беспрекорно уредни, и тоа покажува дека сè е добро во нивниот свет.

– Одржувањето на сопственото крзно е активност што ја прави мачката да се чувствува добро и здраво и им дава целокупно чувство на благосостојба – вели д-р Захаријас.

– Ако мачката не се придржува кон своите хигиенски навики и делува неуредна, закажете посета на ветеринар – препорачува тој.


Трепка и замижува

Трепкањето кај мачка, како и да трепка, е знак дека ви верува. Тогаш ’заштитата’ на мачките се спушта, што е добар показател дека се задоволни, опуштени и среќни.


„Директниот контакт со очите се смета за предизвик или закана“, вели д-р Сунг, објаснувајќи дека затворањето на очите од другата страна покажува пријателско расположение.

– Ако одговорите на тоа со бавно трепкање, ќе комуницирате „на нејзино ниво“ – додава тој

Не „пребира“ што да јаде

Исто како што постојаното чешлање е показател за здравје и среќа, добар апетит е исто така знак дека вашата мачка е добро. Спротивно на тоа, мачките кои не јадат или не се чувствуваат добро или се под стрес.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi