Ново „домашно милениче“ во станот: Како да одгледуваме „месождерка“?

2 јули, 2020
сдсдсд


Не е тајна дека природата може да направи вистински ремек-дела што сите не восхитува. Сепак, некои од нив не можеме да ги разбереме па дури и се плашиме од нив. Ова е случај и со ова растение. Месојадните растенија, познати и како „месождерки“, се колективни имиња на членовите на флората кои не се хранат само преку фотосинтеза, туку вклучуваат и инсекти, па дури и мали животни.

Забележани се податоци дека овие растенија живееле на овие простори. Dionaea muscipula е најпознатиот претставник на овие растенија, има и други интересни сорти. Овие се, на пример, Сараценија и Пингвикула.

Совети за одгледување и чување месојади

„Месојади“ се растенија што секој ги знае од цртаните филмови. Имаат стапици во кои влегува инсектот, стапиците се затвораат во секунда и полека го варат инсектот и извлекуваат хранливи материи од него.

Двата главни услови што мора да ги исполните ако сакате да го одгледувате ова растение, се да го изложувате колку што е можно повеќе на сончевата светлина и да ја наводнувате со дестилирана вода или дождовница. Не е само важно за растението да добие многу светлина, туку и да има пристап до директна сончева светлина. Колку е поголема директна сончева светлина, толку ќе бидат поцрни и поубави стапиците, а поздраво ќе биде растението.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi