Откриен фантастичен трик со гел за дезинфекција – ги отстранува дамките!

16 јуни, 2020
кмјклјл

Еден ентузијаст за чистење се обиде да исчисти исушени дамки на теписи и облека со детергент гел и откри дека овој трик функционира за неколку минути.

Старите дамки на облеката, софите и теписите се вообичаен извор на фрустрација затоа што откако ќе се апсорбира дамката, тоа повеќе не помага повеќе да се врати ткаенината во првобитната состојба.

Британската инфлуенсерка на инстаграм, позната како г-ѓа Д, сподели фантастичен метод за чистење на флеки со нејзината публика.

За ова, таа го искористи моментално многу популарниот гел за дезинфекција за раце, за кој се сети да го примени на стариот и валкан тепих. Таа ја сподели сликата претходно – со дамка, и по чистењето со средство за дезинфекција, кое импресионираше над 44.000 нејзини следбеници на Инстаграм.

Неодамна ја бојадисавме влезната врата, и иако го заштитивме мебелот, дел од бојата се распрсна низ ходникот

Колку е поголем процентот на алкохол во гелот, толку поефикасно функционира, објасни таа.

Сè што треба да сторите е да го испрскате на дамката и нежно да го масирате со крпа од микрофибер и за неколку минути ќе забележите дека бојата ја нема.