Совети за отстранување на бактериите од спортската опрема

5 јули, 2020
ијнкјм

Ако сте еден од оние јога практичари кои носат душек (мат) со нив за часови по јога, сепак не можете да бидете целосно заштитени затоа што го постилате на земја. Претходно ставете крпа над него и избришете со крпа натопена во топла вода со оцет (сооднос 1: 3) и неколку капки благ детергент после вежбањето. Потоа избришете ја со сува крпа или пешкир и оставете уште 5 до 10 минути на воздух.


Оцетот, исто така, ќе го извлече мирисот на пот од облеката што ја миете во машината за перење, па додадете половина чаша на секое перење. Особено ако миете „испотена“ облека. Ако се рекреирате во базен, веројатно користите апостолки, а за да ги заштитите нозете од бактерии и развој на габична инфекција, ставете ги во посебен оддел или торба, така што бактериите нема да стапат во контакт со друга опрема. Одвреме-навреме измијте ги апостолките во машината за перење или бришете ги со вода и сода бикарбона.

Шише како ново со сода и оцет .Наполнете шише со вода или сок со неколку лажици сода бикарбона и топла вода и оставете да отстои еден час или два. Потоа исплакнете со детергент, вода и четка за шише. За да ги отстраните бактериите, пополнете го шишето со една петтина оцет (остатокот треба да биде вода) и оставете преку ноќ. Исплакнете наутро.

За ефикасно справување со бактериите на ракавиците за вежбање, натопете ги ракавиците во раствор од морска сол преку ноќ или оставете ги во замрзнувач неколку дена, но прво ставете ги во ќеса.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris