Видеото што го полуде интернетот: Погледнете како да не ви претече ниедно јадење со овој едноставен трик!

29 ноември, 2020
pan-19722581920-830x0 (1)


Кога готвите компири, ориз или разни чорби, честопати се случува дел од течноста да истече од тенџерето, затоа што не ја намаливме температурата на време. Овој стар трик кој се пренесува од колено на колено може да ви помогне да го сторите токму тоа.

Ако после секое готвење треба да се фрлите на чистење на шпоретот, тогаш веројатно ќе стоите покрај храната што се готви цело време. Наместо да го следите целиот процес на готвење и да чекате да ја намалите или зголемите температурата, многу полесно можете да спречите претекувањето на храната. Најпопуларното верување е дека дрвената лажица во тенџере спречува акумулација на премногу топлина во садот, со што се спречува преголемо вриење на течноста – но тоа не е точно. Трикот со дрвена лажица работи на два начина

Why Does a Wooden Spoon Stop Pasta from Boiling Over? « Food Hacks :: WonderHowTo


Треба да ја ставите дрвената лажица на тенџерето, така што меурчињата ќе допрат многу постудена површина од 100 степени, а врелата вода ќе се „повлече“. Додека овој трик дефинитивно функционира, има некои недостатоци. Во еден момент, дрвената лажица ќе се загрее и водата ќе се крева без оглед на се. И не обидувајте се да користите метална лажица наместо дрвена – металите ја спроведуваат топлината многу побрзо, пишува „Хак хаус“. Едноставно и брзо решение би било да дувате на површината на врелиот сад и пената ќе се повлече бидејќи здивот е најверојатно значително поладен од температурата на готвењето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi