За вашиот паричник никогаш да не остане празен! Народно верување: Ако го направите ова ќе имате многу пари!

21 октомври, 2020
паричник

И денес се негува обичајот дека кога некому ќе му дадете паричник, тој не смее да биде празен


Нашите старешини веруваа дека банкнотата од најголемата апоенска вредност треба да се чува една година затоа што сметаа дека тоа ќе го наполни домаќинството со енергија и ќе започне да привлекува пари во домот.

Односот кон парите има директно влијание врз вашата финансиска состојба, сметаа нашите предци, кои никогаш не го држеа паричникот празен – без оглед на „состојбата на сметката“, тие секогаш имаа барем неколку парички затоа што веруваа дека парите така се „привлекуваат“ во куќата. Така, тие во одделот ја чуваа првата банкнота што ја заработиле или парите што им ги дал некој што го сметале за добар човек. Оваа банкнота или монета се сметаше за еден вид талисман на финансиска сигурност.

Веројатно затоа и денес се негува обичајот дека кога некому ќе му дадете паричник, тој не смее да биде празен. Многумина дури чуваа апоени од најмала апоенска хартија во скриен оддел на паричниците – сметаа дека оној што го стори тоа подобро управува со парите.

Барање за покачување

Додека во модерните времиња се вршат разни истражувања за тоа како шефовите „дишат“ во текот на неделата, па се покажа дека четврток е идеален ден да побарате покачување, бидејќи претпоставените се поблаги тој ден затоа што ментално се подготвуваат за претстојниот викенд, нашите старешини веруваа дека е среда утрото е најдобро време за тоа.

Од друга страна, се верува дека сите трансакции што ги правите навечер доведуваат до пропаст, а парите не се позајмуваат во вторник. Освен пари, не е добро да позајмувате леб или сол, бидејќи се сметаше дека финансиското обезбедување ќе го напушти вашиот дом. Со цел парите да ви ја „сакаат“ куќата и буквално да се држат до вас, на денот на исплатата на платата, не треба да земате динар од сметката. Целата плата треба да ја помине ноќта во вашиот дом, што би значело на вашата сметка во денешно време.

Пари

Навики кои привлекуваат пари во куќата!

Дури и нашите баби и дедовци мислеа дека парите, ако ги чистите трошките од масата со голи раце или свиркате во куќата, едноставно ќе го заобиколат вашиот дом. Затоа ги полнеа џебовите на облеката што висеа во плакарот со мали хартиени пари. Домаќинките им ја закрпија и најмалата дупка во џебовите затоа што веруваа дека толку лесно излегуваат пари од вашите раце. За да имаат што повеќе пари во куќата, се погрижија ниту една кошула или палто да н недостасува ниту едно копче и откако ќе ја избришеа куќата или дворот, ја спуштаа метлата со спуштена рачка.

„Отето проклето“ или „Како дојде, така ојде “

Парите добиени на коцка, пронајдената, оштетена банкнота или ‘рѓосана паричка не носат среќа, па затоа нашите предци не ги чувале во паричникот. Напротив, во првата можност им ги дадоа на посиромашните од самите себе или ќе ги потрошат што побрзо.

Голема банкнота – финансиски талисман.

Старите луѓе една година ја чуваа банкнотата од најголемата апоенција што ја имаа во домот затоа што мислеа дека со тоа ќе се наполни домаќинството со енергија и ќе се привлечат пари во домот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum