Трендови во исхраната за 2020-та година: Со кои состојки да го подигнете имунитетот

22 октомври, 2020
+

Никогаш порано луѓето не ја анализирале исхраната и храната за да му служат на здравјето повеќе отколку во времето на оваа пандемија, а Целиот пазар на храна објави трендови кои ќе станат сè попопуларни и ќе ни диктираат оброци на чинија.

1. Благосостојба на чинија

Како што рече Хипократ „нека храната биде ваш лек, а лекот ваша храна“ и бидејќи здравјето на сите се појави во прв план во 2020 година, навистина не е ни чудо што можеме да очекуваме многу суперхрана, пробиотици, супи и слично во нашите остави. Се што може да се јаде, што може да помогне во имунитетот и да ја поддржи целокупната благосостојба, сигурно ќе се најде на маса.

Trendovi zdrave prehrane


Епски појадок секој ден

Помеѓу промените на распоредот предизвикани од пандемијата и новата реалност за работа од дома, појадокот навистина доби важност. За многумина, губењето на времето за патување до работа донесе повеќе време за подготовка и уживање во појадокот, а најпопуларни сигурно ќе бидат новите рецепти за здрави, кето палачинки, прженици со зеленчук и житарки со разни додатоци.


3. Враќање во основните работи

Зачините доживуваат важно враќање на навиките во исхраната, па сè се сведува на истакнување на најдобрите мешавини со секој оброк, но нагласување на нивните здравствени придобивки. Од куркума и цимет до босилек, магдонос и коријандер – нема да има јадења без зачини, па дури и солта веќе нема да биде обичен додаток. Продажбата на разни соли со вкус и супер здрави веќе е во пораст, посочуваат нутриционистите.

Trendovi zdrave prehrane


4. Кафе надвор од чашата

Вашиот омилен пијалок нема да се заборави, но важно е да се напомене дека кафето повеќе нема да се служи само во чаша, туку ќе се додаде на скоро сè – од гранола до здрави пијалоци и десерти. И во 2021 година, ќе биде полесно од кога и да е да се инјектира дневна доза кофеин во закуска или оброк. Добрата работа е што кафето всушност може да биде навистина здраво, се додека не претерате.

5. Храна за бебиња за возрасни

Овошје, смути и овошни пиреа кои ги сакаат децата спакувани во тегли или мали тетрапак, ќе бидат одлични за возрасните, особено оние со додавање витамини, железо, антиоксиданси .

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum