Растение која ја враќа младоста и чува од тешки болести! Во времето на принцот Владимир Велики, се колнеле на верност кон неа, а таа лечи и неплодност!

10 јуни, 2020
бвцџб

Билката, која го носи поетското име „камена роза“, може да се натпреварува со алое за неговите лековити својства, тврдат лекарите.

Во Србија, таа е позната како чувар на куќата, додека во Русија, ова растение отсекогаш се нарекувало молодило – „трева што ја враќа младоста“. Во времето на принцот Владимир Велики, сите жени и девојки се миеле со сокот од оваа билка за да ја направат својата кожа поубава и свежа.

Чуварот на куќата има антиинфламаторно, антитоксично и антибактериско својство. Ја намалува болката и промовира брзо зараснување на раните и исекотините. Свежите лисја од каменот роза со мед се користат за срцеви заболувања, а чајот се препорачува против воспаление на окото и увото, херпес и болести на гастроинтестиналниот тракт.

Покрај тоа, ова растение помага при лекување на фиброиди, цисти и неплодност.

РЕЦЕПТ

Исечете ги свежите лисја на оваа билка во блендер и исцедете го сокот. Додадете ладна вода во сокот во сооднос 1: 1. Гответе 2-3 минути, оставете да се излади. Исплакнете ја устата 5 минути – 3 пати на ден.

Кај бубрежни заболувања

Истурете 15 гр суви лисја од чувар на куќата со 250 милилитри вода. Гответе 10 минути. Пијте една лажичка чај 4 пати на ден.

За неплодност

Истурете лажица сушени лисја во чаша врела вода. Оставете да отстои 4 часа. Пијте 30 мл чај 3-4 пати на ден.

За дијареја

Истурете една лажица сушени лисја од билката со половина литар врела вода. Почекајте 2 часа да остине. Консумирајте 15 мл чај 4 пати на ден.

За гастритис

Истурете две лажици сушени лисја со половина литар врела вода. Оставете да отстои 3 часа. Пијте 50 милилитри чај 3 пати на ден.

За нормализирање на метаболизмот.

Истурете 20 гр свежи лисја во чаша врела вода. Почекајте 3 часа. Земете 30 ml пијалок 3 пати на ден.

За изгореници, исекотини и чиреви на кожата

Ставете 50 гр суви лисја во термос, истурете 600 милилитри врела вода над неа. Почекајте 4 часа да остине. Ставете го на болното место.