Три работи коишто жените не треба да ги прават непосредно пред сексот!

3 октомври, 2020
61960227-par-seks

Сексот е страствен момент во кој мора да уживате максимално. Но, постојат некои навики кои можат да го расипат или да предизвикаат несакани последици по него. Донесуваме три работи што жените не треба да ги прават пред сексот.

Депилирање

За време на сексуалниот однос, областа околу препоните и бутовите е изложена на триење и прекумерно потење. Ова е причината зошто кожата ќе биде иритирана ако се депилира непосредно пред сексот, а како што многу жени се добро свесни, одредени делови може да се воспалат.

Лек против алергија

Лековите кои ги намалуваат алергиските реакции, како што се антихистаминици, делуваат релаксирајќи го телото. Сепак, овој лек има силно влијание и врз вашата мукозна мембрана, која е поврзана со целото тело, почнувајќи од усната шуплина, а со тоа и до вашата интимна област.

Антихистаминиците го намалуваат лачењето на вагиналната слуз, поради што сексот нема да биде пријатен како и обично. Експертите исто така тесно го поврзуваат недостатокот на слуз со оргазмот, што значи дека на жените тогаш ќе им биде многу потешко и скоро никогаш да не ја достигнат посакуваната кулминација. Истото важи и за обидите за зачнување бидејќи вагиналната слуз значително го олеснува преминувањето на спермата кон јајцето.

Не одење во тоалет на време

Ако започнавте „жежок“ момент и вашата страст е на врвот, но чувствувате потреба да одите во тоалет и да уринирате, не трпете. Имено, мочниот меур се наоѓа многу близу до вагината и ќе го почувствувате секој притисок врз неа, поради што сексот нема да биде толку пријатен и опуштен. Исто така, ако уринирате за време на секс, уретрата и мочниот меур се натоварени и полни со течност, што го прави ризикот од воспаление на мочниот меур предизвикан од секс многу поголем.