Тридневна детокс диета: исчистете го организмот од токсини и ослебете три килограми!

8 мај, 2020
детокс

Нашиот имунитет секојдневно се бори со различни отрови кои ги внесуваме преку храната, од воздухот, издувните гасови, лековите и тн. Нашиот организам има одредени природни механизми да се бори со токсините, но многу често му е потребна и дополнителна помош. Оваа диета е токму тоа!

Токсините во организмот честопати ни предизвикуваат главоболки, чувство на замор, а со оваа диета ќе ги исчистите штетните токсини, а можете да ослебете и до 3 килограми за три дена.

ДЕН 1

Појадок: чаша млака вода со лимон, шејк од краставица, јаболка, грст беби спанаќ, малку магдонос, малку ѓумбир и половина лимон.

Ручек: Чорба од моркови, кромид, целер, малку грашок, малку нане и магдонос.

Ужина: Праска или портокал и зелен чај.

Вечера: Печено филе од лосос (или некоја друга риба) со малку цимет и сок од лимон. По вечерата испијте чај.

ДЕН 2

Појадок: Чаша млака вода со лимон, шејк од јаболка, брокула, четвртина главица млада зелка, неколку листови нане и неколку листови кељ.

Ручек: Кефир и потаж од црвен кромид, целер и морков.

Ужина: Половина грејпфрут или киви.

Вечера: Зеленчук готвен на пареа (спанаќ, грашок, целер, морков, боранија, карфиол, брокули, прокељ) и 100 гр готвено тофу од сирење или 50 гр младо немасно кравјо сирење.

ДЕН 3

Појадок: Чаша млака вода со лимон, шејк од портокал, малку ѓумбир, грејпфрут, ананас, авокадо и грст беби спанаќ.

Ручек: Чорба од домати и парче немасно младо сирење.

Вечера: Филе од немасна риба на скара со малку маслиново масло и печена пиперка или домат.