Трик кој вреди да се проба: Жена зготви јајца без да ја излупи лушпата и беше воодушевена!

2 септември, 2020
јајца

Кујнскиот трик на оваа мајка стана многу популарен и повеќе од 80.000 луѓе се воодушевени од нејзината тактика за готвење

Варените јајца се поздрави од пржените, но да бидеме искрени – сè што се мачи со лупењето на лушпата на крајот, честопати резултира со избор на овој втор метод само затоа што е полесен и побрз.

Но, една мајка испроба необичен трик за тврдо варени јајца – без лупење. Резултатот го сподели на социјалните мрежи и луѓето се воодушевени.

Жената првично скрши осум јајца и ги стави во метална чинија, која ја попрска со масло. Потоа ја стави во тава и ја наполни со чаша врела вода и ја остави на средна топлина пет минути. Кога јајцата се сварија, таа едноставно ги извади и ги исече. Таа тврди дека овој метод работи секој пат со ист успех.

„Подготвувам салата од компир и ми требаат осум исечени тврдо варени јајца. Дали знаевте дека можете само да ги скршите во сад и да ги ставите сите заедно во тенџере? Варените јајца изгледаат малку грдо и имаат форма на сад, но кога ќе ги исечете, нема разлика “, напиша таа на Фејсбук.

Кујнскиот трик на оваа мајка стана многу популарен и повеќе од 80.000 луѓе се воодушевени од нејзината тактика за готвење. „Ова е генијално! Мразам да лупам јајца “,„ Ова ги менува правилата на игра “, се само некои од позитивните коментари под објавата.