10 трикови за нега од дома: За косата да ви биде густа, кожата затегната и сјајна, а ноктите цврсти, користете го ова!

7 јули, 2020
maska za lice

Тонирајте и чистете го лицето

Подготвуваме силен раствор од сол и вода, земаме памучен пешкир, го топиме во солената вода, го цедиме и го ставаме на лицето. Го држиме 10 минути.

Зголемете го волуменот на усните

На четката на заби нанесете вазелин за усни и истријте ги. Тоа ќе и даде волумен на вашата уста.

Маслиново масло за сјајна кожа

Држете го лицето над пареа, потоа масирајте ја кожата неколу минути користејќи маслиново масло. Повторете го ова еднаш во 5 дена

Мед против акни

Ако на лицето имате акни, Ставете на местото мед и оставете го 15 минути, а потоа измијте го. Овој метод ќе го забрза смирувањето на акните.

Запаление на кожата се смирува со капки за очи

На парче памук, ставете неколку капки за очи . Памукот ставете го во фрижидер, а потоа на потребниот дел на лицето ставете ладен памук. Оваа метода го смирува запалението на кожата.

бришете шминка без мицеларна вода

Во стаклена чинија измешајте маслиново масло и вода. Промешајте, ставете на памукот и избришете ја шминката. Наместо маслиново масло може да користите и кокосово масло.

Маска за чистење на лице

1 лажица вода и 1 лажица сода бикарбона, и малку овесни снегулки. измешајѕе ги состојките, и потоа со истата мешавина истријте го лицето. Измијте го и уживајте во чистата кожа.

Спасете се од темните кругови по очите

Во чоља со жежок чај додадете 1 лажица сода бикарбона. Памук потопете во оваа течност па ставете ги под очите. По 10 минути извадете го памукот и измијте го лицето. Намачкајте го со хидратантна крема и ќе видите драстична промена под очите

Пире од банана за коса

Во пола чаша темно пиво изматете банана, јајца и малку мед. Густата мешавина нанесете ја на косата по елата должина и оставете ја да делува неколку часа. После тоа, маската измијте ја во топла вода. Оваа маска насесете ја еднаш неделно и ќе видите како косата ќе ви стане густа и јака.

Кокосово масло за трепките

Пола лажица кокосово масло и неколку капки лаванда измешајте ги и насесете на трепкире и веѓите. Ова практикувајте го два пати неделно и ќе видите како трепките ќе ви станат густ и цврсти.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi