3 природни маски за лице кои го обновуваат сјајот на вашата кожа

13 јуни, 2020
дфдсгдгдф

Ви даваме 3 одлични, испробани и ефикасни рецепти за маски кои ќе ги направите со состојки кои ги имате во вашата кујна.

Маска за пилинг со сода бикарбона за сите типови кожа

Измешајте лажичка сода бикарбона, лажичка масло од кокос и по желба капка портокал или есенцијално масло од портокал (или без него). Нанесете нежно на влажна и чиста кожа на лицето, а потоа оставете ја околу 5 минути. Исплакнете со вода. По оваа маска, кожата е мека, мазна и свежа на допир и изглед. Користете 2-3 пати месечно.

Пилинг маска со кафе

Кога треба брзо да “заблескате” за да ја освежите уморната и безживотна кожа, измешајте мелено кафе, лажичка ладно цедено сончогледово или кокосово масло, капка есенцијално масло од лаванда (по желба). Нежно нанесувајте на влажна, чиста кожа на лицето и оставете ја 5 минути, а потоа исплакнете.


Маска за масна и нечиста кожа

Измешајте 25 гр прашок од зелена глина и 5 гр сода бикарбона. Додадете превриена ладна вода додека не добиете кремаста смеса. Нанесете ја маската на лицето и добро исплакнете ја по 15 минути. Користете двапати неделно.