4 најубави летни фризури за жени кои имаат многу густа коса

22 јуни, 2020
kosa 2

Жените со густа и бујна коса сметаат дека многумина од нас се навистина среќни, но тие често не се согласуваат со тоа.

Тие многу страдаат во летните месеци и во топлината, па затоа обично ја врзуваат косата во пунџа или коњско опавче.

 Но, за тие да добијат можност да се покажат во потполен сјај, ви носиме четири предлози за стилизирање на густа коса

Густата и бујна коса изгледа како вистински благослов за многумина, но оние среќници кои ја имаат честопати размислуваат што да прават со својата коса во летните месеци.

Ако сте една од оние со густа коса која во моментот е врзана во коњско опавче или пунџа, ви носиме предлози за четири одлични летни фризури.

1. Изретчете ги краевите

„Ретчењето на краевите ќе ја направи вашата коса полесна и еластична и ќе можете полесно да ја стилизирате“

2. Асиметрично  шишање

 Овој начин на стрижење ја нагласува густата и бујна коса, а во исто време го губи чувството на тежина и ограниченоста на густа коса.

3. Долги шишки

 Клучот е да се отстрани тежината од долгите прамени при правењето шишки, а воедно да го задржите челото слободно“.

За разлика од рамно потстрижените, овие степенасто исечени шишки совршено се вклопуваат на различни форми на лицето и му даваат на вашиот изглед нова димензија.

View this post on Instagram

yucatán memories

A post shared by Olivia Lopez (@oliviavlopez) on

4. Меко потстрижување

Нека високите температури во Скопје бидат стимул за кој треба конечно да се скрати косата. Премиум пикси, обемен- волуменозен боб или меко потстрижување е совршен потег за оние со дебели кадрици кои сакаат да ја отстранат тежината од нивните кадрици.