4 природни начини да ја осветлите косата во домашни услови

7 април, 2020
kosa

Карантинот не ни дозволува да посетиме фризерски салон, но постојат и домашни методи кои ќе ви помогнат да го постигнете природниот ефект на руса коса. Без оштетување, вашата коса ќе биде сјајна и здрава.

Лосион од камилица

Камилицата е класика во грижата за руса коса – и еден од најпопуларните методи на осветлување. Подгответе чај – или истурете врела вода врз цветовите – и откако ќе отстои, полијте ја измиената коса со ладниот чај. Оставете да се исуши и исплакнете. Повторете ја оваа постапка по секое миење на косата – сè додека не го добиете посакуваниот ефект – но имајте на ум дека камилицата овозможува само осветлување.

Сок од лимон

Исцедете сок од еден лимон и додадете околу 6 лажици вода. Потоа нанесете на сува коса. Треба да отстои неколку часа, а потоа измијте ја косата. Повторувајте го овој процес наредните неколку дена. Конечниот ефект зависи од состојбата и бојата на вашата коса. Сонцето исто така ќе помогне да ја осветлите косата, со што ќе го забрза целиот процес.

Маска од ревен

Земете три стебла од ревен, исецкајте ги на коцки и прелијте со 2 чаши вода или бело вино. Варете на тивок оган околу 30 минути, а потоа оставете да отстои и исцедете ја течноста. Ако сакате да добиете густа конзистентност, измешајте ја масата со бела глина. Нанесете на косата и оставете ја да отстои  околу 20 минути, а потоа исплакнете ја добро. Маска од ревен ќе ви овозможи да добиете коса во боја на мед. Исто така може да се користи и за осветлување на веќе обоена коса.

Избелување со мед

Измешајте 1 лажица мед, 1 лажица сок од лимон и 1,5 лажици од која било густа маска за коса (или балсам). Нанесете ја маската на измиена коса и ставете капа. По 20-30 минути, исплакнете со вода. Втората опција е да измешате 7 супени лажици мед со еднаква количина сок од лимон и 3 лажици чај од камилица. Нанесете ја оваа маска на вашата коса и оставете ја неколку часа, а потоа измијте ја косата.