6 неверојатни промени што ќе се случат кога ќе престанете да се шминкате!

19 август, 2020
Annotation 2020-08-19 113925

Откријте подолу колкава корист ќе си направите ако престанете да се шминкате

За да добијат совршен изглед, жените прибегнуваат кон шминка и често ги покриваат малите несовршености со дебел слој во пудра.

Но, постојаната шминка може да ја оштети вашата кожа. Од друга страна, ако престанете да ставате шминка, можете да му помогнете и на вашето ментално здравје.

Научниците во соработка со компанијата Kanebo Cosmetics спроведоа истражување, и заклучија дека жената пред шминкањето има чувство дека стави лице на друга личност, а со шминка се чувствува како да има ново лице.

Вашата кожа ќе биде поздрава и поубава

Состојките во некои производи за шминка се виновни што вашата кожа да станала сува и почнала да се лупи.

Ќе изгледате помладо

Ако престанете да ја се шминкате, ќе изгледате помладжо без многу напор. Понекогаш ќе се чувствувате како тинејџерка.

Имено, некои истражувања покажуваат дека шминката ги прави средовечните жени помлади, додека им додава години на помладите.

Ќе бидете природни

Кога температурите се високи или едноставно сте премногу активни во текот на денот, логично е да се потите многу повеќе, а доколку лицето ви е целосно покриено со шминка, тешко дека таа ќе трае на вашето лице цел ден.

Ќе си олесните и ќе и направите одлична услуга на вашата кожа веднаш штом ќе престанете да ставате шминка, а исто така ќе имате и поприроден изглед.

Луѓето повеќе ќе ви веруваат

Многу луѓе ќе ве гледаат поинаку отколку кога сте целосно нашминкани.

Некои истражувања покажаа дека луѓето помалку им веруваат на нашминканите жени.

Подобра самодоверба

Психолозите веруваат дека шминката не е волшебна пилула за подигање на самодовербата. Жените не се чувствуваат подобро заради шминкањето, туку затоа што мислат дека се поубави во очите на другите.

Иако црвениот кармин може да ја зајакне самодовербата, сепак не делува на долг рок.

Ќе заштедите пари          

Без разлика дали користите скапи или ефтини производи, шминката ќе ги запуши порите, што ќе создаде проблеми со кожата, а со тоа и посета на дерматолог.

Кога има минимална шминка на лицето, на вашата кожа нема да и требаат толку третмани, ќе ви биде доволно само средство за чистење на лице и вода.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris