Ако може Жизел Бундшен можете и вие! Тајната е во едноставноста: Секое утро го започнува на ист начин

1 октомври, 2020
žizel_1000x0


Таа со години го следи овој утрински ритуал и тврди дека благодарение на него изгледа младешко и витко. Покрај тоа, таа вели дека начинот на кој го започнува секое утро е главниот виновник и за среќата и за добриот дух.

Секој од нас може да го примени ова:

Секое утро Жизел станува околу 5 или 6 наутро под звуците на океанот што ја смирува. Откако ќе ги изнесе кучињата на прошетка, таа медитира пет минути за да биде подготвена за денот што следи. “Ова ми помага да бидам расположена и смирена. Откога започнав да вежбам медитација, мојот живот навистина беше многу подобар”. Секогаш пијте чаша топла вода со лимон пред појадок. На овој начин, тој го започнува метаболизмот на вистински начин. Следува појадок, кој главно се состои од парчиња тост и пржени јајца. Покрај тоа, тој никогаш не го прескокнува смутито што го прави од целер, краставица, јаболко, куркума, ѓумбир и лимон.

Žizel Bundšen


Вистина е дека сите немаме привилегија да ги слушаме звуците на брановите, но она што можеме да го научиме од Жизел е важноста да уживаме во тишината на утрото и времето што го одвоивме само за нас. Убедена е дека нејзината кожа изгледа одлично затоа што прави добар избор кога станува збор за храната. Таа генерално јаде здраво и избегнува масна и премногу солена храна. „Сметам дека изгледот и убавата кожа имаат најмногу врска со тоа што јадеме, како живееме и како се чувствуваме“, рече таа. “Секако дека случајно јадам нешто слатко и нездраво, но се обидувам да не претерувам. Ако јадам малку повеќе денес, утре ќе водам повеќе сметка. Многу е едноставно”. Покрај правилната исхрана, тој се обидува и редовно да вежба. Сепак, таа не претерува во ништо. Билансот е клучот и суштината на среќен живот, убав изглед и ментално здравје.