Бразилка или грмушка? Трендот за одржување на интимни фризури воодушеви многу жени!

29 октомври, 2020
бразилка

И, мажите се огласија што им е попривлечно

Заклучувањето за време на првиот бран на пандемија на Корона вирусот нè принуди да ги смениме животните навики. Додека повеќето мажи се откажуваа од секојдневното бричење, особено оние кои работеа од дома, жените престанаа да се шминкаат „штом ќе им се отворат очите“, но исто така се грижеа и за одржување на косата во интимниот регион.

Бричење, депилација, епилација – сето тоа е удар за буџетот. Патем, дамите знаат колку понекогаш може да бидат болни овие третмани, но исто така и дека, како епилацијата, им треба време.

Срамната коса има своја цел: помага во регулирање на телесната температура и ја одржува кожата на вулвата хидрирана. Но, во врска со нивниот престој во интимниот регион, мислењата се уште се поделени, иако во последните месеци има промена во корист на природната „грмушка“. Нема сомнение дека пандемијата на вирусот корона влијаела на тоа.

Повеќето жени веруваат дека во оваа смисла не треба да и пркосат на природата. Од друга страна, истражувањето спроведено во Велика Британија покажа дека 80 проценти од припадничките на понежниот пол на возраст меѓу 18 и 65 години мораат да одат на депилација или да ги отстранат влакната „таму долу“ целосно или делумно. Мнозинството млади девојки во оваа европска земја дури и не знаат дека постои алтернатива како скратување на „грмушката“.

Сите мои пријатели прават бразилско отстранување на влакна. Тоа е и кавга и малтретирање, и може да биде болно, а и скапо. Јас ја обвинувам порно индустријата за наметнување на отстранување на влакна, вели 19-годишната девојка од Лондон.

Порно-индустријата стави знак на еднаквост помеѓу бразилското отстранување на влакна и зборот „секси“. Точно, порно sвездите редовно ја депилираат интимната зона, бидејќи тоа е диктирано од „работните потреби“.

Но, „резултатите од теренот“ покажуваат дека колку е постара жената што не е дел од порно индустријата, толку повеќе ќе одлучи да не ја отстранува целата „грмушка“; Областа за бикини е задолжителна, но она што лежи помеѓу нив, обично не е мазно.

Истражувањето спроведено на 1.000 мажи покажало дека дури 63 проценти од нив гласале за „бушав триаголник“.

Нема погрешна или правилна фризура „таму долу“ – сето тоа е прашање на личен избор. Некои жени сакаат да ја отстранат „грмушката“ со восок до последната коса, затоа што така „се чувствуваат чисти“. Другите, пак, ја одржуваат само областа за бикини, ја скратуваат должината на косата или оставаат „грмушката“ да расте природно. „Фризурата“ обично е во согласност со афинитетите на „посилната половина“.

Вистина е, сепак, дека инфекциите поврзани со отстранување на влакна од срам може да бидат многу сериозни. Според најновите податоци, отстранувањето на „грмушките“ може да биде директно поврзано со зголемениот ризик од заразување со сексуално преносливи болести – херпес и ХПВ. Ова е уште една причина зошто жените се поретко одлучуваат да бидат „таму долу“ совршено мазни.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum