Чоколадниот пилинг за стимулирање на колагенот ќе направи чуда за вашата кожа! (РЕЦЕПТ)

9 јуни, 2020
poling c

Покрај тоа што уживаме во неговиот вкус и го подобрува нашето расположение, чоколадото е исклучително добро за нашата кожа на лицето. Чоколадото содржи антиоксиданти, ја хидрира кожата, го стимулира производството на колаген чија концентрација во кожата се намалува со текот на времето, што е особено важно кога станува збор за анти-стареењето ефект.

Пилингот со чоколадо, кој можете да го направите многу лесно, и брзо дома, ќе ја направи вашата кожа да ја врати еластичноста, тонот и циркулацијата на крвта и ќе го врати нејзиниот сјај  и нежност.

За третманот пилинг со чоколада, треба да измешате три лажици стопено темно чоколадо со три лажици кафеав шеќер, додадете 100 мл кокосово масло. Пилингот пред употреба треба малку да се загрее, да биде млак. Нежно масирајте со кружни движења, претходно исчистената кожа на лицето ,околу 10 минути, а потоа измијте ја кожата со млака вода.