Дали ве измачува проблемот со првут? Решението лежи во намирниците што секој ги има дома

3 јуни, 2020
kosa

Првутот е еден од најчестите проблеми на скалпот, кој ствара непријатности при лупење на скалпот.

Габичната инфекција на скалпот е предизвикана од неправилна хигиена, употреба на шампони со силни хемикалии или гелови за коса, но и неправилна исхрана што доведува до недостаток на цинк.

Иако секогаш можете да се одлучите за голем број на шампони против првут, едноставен домашен лек исто така може да помогне.

Предлагаме неколку природни и ефикасни решенија против првут:

Масирајте го скалпот со маслиновото масло и оставете да отстои преку ноќ. Измијте ја косата со билен шампон. Ова не само што ќе ви помогне да се ослободите од првут, туку и да се ослободите од вишокот на себум на скалпот што е причина за првут.

Можете исто така да додадете сок од лимон во маслото пред да го триете. Содржејќи висока ниво на киселина, лимонот е одличен за отстранување на првут.

Потопете рузмарин во врела вода и исплакнете ја косата по нанесување на маслото и шампонот. Можете исто така да користите и оцет за плакнењето.

Јајцата, исто така, се смета дека се одлични во борбата против првут. Изматете две јајца во сад и измешајте ги со вода. Нанесете ја смесата на навои и оставете 20 минути пред да се измиете само со млака вода.

Правилната нега на коса и употребата на добри шампони е клучна за да се спречи првут.

Чувајте го темето чисто и четкајте ја косата секој ден, што ќе помогне да се намали вишокот на себум и да се намали количината на првут.

Кога станува збор за исхраната, одржувањето на здрава исхрана, која се состои од овошје и зеленчук, обезбедува соодветни витамини и минерали, кои можат да помогнат во решавање на овој проблем.

Исто така, избегнување на масна и преработена храна е предуслов за намалување на првут.