Еве што треба да направите ако сакате да изгледате свежо наутро откако ќе се разбудите

14 јуни, 2020
фдг

За жал, многумина од нас наутро изгледаат како да сме се забавувале цела ноќ и како да не сме ги затвориле очите.
Сепак, постојат неколку едноставни навики кои можат да спречат таков изглед наутро.
Еве што можете да направите за да изгледате свежо и одморено секое утро!


Темни кругови под очите, бледа и уморна кожа без сјај, подуеност и лоша фризура – го знаете ли ова? Ако се будите така секој ден, не грижете се, вие не сте единствените. Многу жени секое утро се соочуваат со уморен поглед во огледалото, што ги принудува да поминуваат повеќе време во тоалетот отколку што би сакале, обидувајќи се да му дадат малку сјај и живост на лицето. Но, дали знаете дека постои начин да изгледате подобро наутро? Обидете се со неколку едноставни трикови и навики што можете да ги посвоите и конечно да изгледате одморено и свежо секое утро!

Спијте на грб


Дали знаевте дека спиењето на стомакот има исклучително лош ефект врз вашата кожа и изгледот на лицето? Спиејќи на стомак, го „крцкаме“ лицето во текот на ноќта и со тоа охрабруваме формирање на брчки. Во исто време, во оваа позиција создаваме притисок на лицето и ја намалуваме циркулацијата, што доведува до оток и “вреќи” под очите. Иако е најздраво да спиете на грб, малкумина се навикнати на оваа позиција. За среќа, на нитернет има различни совети и препораки кои ќе ви помогнат да се навикнете. Покрај тоа што е подобро за ‘рбетот, ако научите да спиете на грб, вашето лице ќе изгледа многу подобро и посвежо наутро

Користете свилени или сатенски перници


За разлика од другите материјали, перниците од свила и сатен се многу помеки за лицето, но и за косата. Поради помалку брчки и триење на ваквите перници, нема да се разбудите наутро со врежани перничиња испечатени на лицето, а косата ќе ви биде помалку испреплетена и бушава. Бидејќи мазноста на свилата и сатенот го прави вашето лице да „лизга“ на перницата поубаво додека се вртите во сон, нема да се разбудите како да сте се бореле со перницата цела ноќ

Темелно исчистете го лицето пред спиење


Не можете да легнете со шминка или само со половина исчистено лице и да очекувате наутро да се разбудите свежо. Затоа, не заборавајте да ја исчистите сета шминка и нечистотија од лицето темелно, а потоа да нанесете тоник и регенерирачки ноќен крем на беспрекорно чиста кожа. Обидете се со Nivea Naturally Good Night Cream со 99% состојки од природно потекло, со кои ќе бидете сигурни дека ќе и дадете на вашата кожа само најдобро и ќе и дозволите да дише. Благодарение на формулата со органско масло од арган, овој крем го стимулира обновувањето на кожата во текот на ноќта, давајќи му здрав и освежен изглед наутро

Скоро секое утро се будите разочарана или со срамнет скалп? За да ја направите вашата фризура да изгледа добро наутро, секогаш спијте со лабава пунџа – вашата коса ќе се намали помалку и нема да ги разбудите разочарани и електризирани. Единствената важна работа е да не ја притиснете премногу и ќе имате убав волумен. Ако пунџата не ви одговара, исплетете ја косата во лабава плетенка пред спиење – ефектот е скоро ист, и ќе се разбудите со убави бранови.

Измијте ја со ладна вода


Миењето со ладна вода наутро има многу придобивки. Покрај стимулацијата на циркулацијата, ги намалува подуеноста и кесите под очите и веднаш го освежува лицето. Згора на тоа, ладна вода ги стеснува порите и ја затегнува кожата – некои познати личности, како Џенифер Анистон, наводно, дури и го потопуваат лицето во ледена вода од оваа причина. Како и да е, ладна наместо топла вода ќе ве разбуди и освежи, затоа не заборавајте да го пробате овој трик утре наутро кога ќе се најдете во бањата.

Не прескокнувајте го навлажнувачот пред пудрата


Можеби не сте една од нив, но многу жени наутро го прескокнуваат хидратантот и веднаш нанесуваат течен прав, што е голема грешка. Ако сте меѓу нив после сè – променете ја таа навика. Навлажнувачот ќе ја обезбеди потребната хидратација на вашата кожа и ќе ја храни, така што шминката ќе изгледа поубаво во текот на денот. Побарајте крем со освежувачка и лесна формула, како што е Nivea Natural day крем со природни состојки како што се органски алое вера, и масла од бадемово и од јојоба, бидејќи тоа ќе му даде на лицето лице хидратација и чувство на свежина и здрав изглед во текот на денот.

Пијте многу вода во текот на денот


Знаеме, сте го прочитале ова милиони пати, но со добра причина. Колку и да е негата на кожата однадвор, хидратацијата однатре е исто толку важна. Доколку во текот на денот започнете да пиете барем два литра вода, по неколку дена ќе забележите позитивни промени во лицето, но и во изгледот воопшто. За светкава кожа и свеж изглед, нема подобар сојузник од водата – затоа секогаш носете шише вода во вашата торба и пијте голтка или две во текот на денот. Можете исто така да инсталирате апликација на вашиот мобилен телефон што редовно ќе ве потсетува да го сторите тоа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi