Како природно да го победиме целулитот ?

30 мај, 2020
Woman holding meter measuring perfect shape of her beautiful body

Кога станува видлив, целулитот не е лесно да се победи на природен начин но, добра вест е дека е можно.

Без оглед на причините за целулитот, здравата и селективна диета може да му помогне на организмот да произведе помалку целулит и да го победи побрзо. Што точно значи селективната исхрана? Како прво, не треба да јадете масна храна (пекарски производи, храна пржена во длабоко масло) и индустриски шеќери. Покрај тоа, треба значително да се зголеми внесот на свежо овошје и зеленчук и цедени сокови. Вашата храна треба да содржи минимум 60% свежа храна и 10% свежо исцедени сокови на ден.

Јаболков оцет и лимон се исто така многу корисни во борбата против целулитот. Можете да пиете оцет наутро (една лажица во чаша вода) или да нанесете на телото (вода и оцет 3: 1)

Ако не сте љубител на јаболков оцет, тогаш можете да пиете топла лимонада на празен стомак секое утро. Лимонот е добар во борбата против целулитот и го чисти организмот.

Покрај тоа, ако не јадете доволно сирова храна (која содржи вода), тогаш треба да пиете 2 литри вода на ден.