Како да имате затегнато лице Меган Маркл: На возраст од 36 години нема брчки, и нема да верувате која е нејзината тајна

16 мај, 2020
megan

Лицето е првото нешто што сите го гледаат, па затоа не не изненадува што сите жени се малку оптоварени со фактот нивната кожа да е колку што е можно помазна, поблескава и без брчки. Исто така, не е исклучок ниту Меган Маркл.

36-годишната (да, навистина има толку многу!) повеќепати зборуваше за нејзината страст кон фитнес, убавина и здрав животен стил, а секој заинтересиран е запознат со нејзината веганска исхрана, но и за фактот дека таа сака минималистичка шминка која не ги крие нејзините пеги.

Меган очигледно е благословена со добри гени, но, наводно, таа применува неконвенционален метод за зачувување на формата и цврстината на образите и брадата.

“Правам вежби за лице кои ги смисли мојата омилена козметичарка Никола Џос која буквално може да ви го изваја лицето. Се колнам дека го прави тоа! Не е без причина што таа секогаш е толку зафатена кога е сезона на доделување на престижни награди, секоја актерка сака да изгледа беспрекорно “, изјави Меган за магазинот„Birchbox“.

Меган во неколку наврати ja пофали Џос во јавноста, упорно повторувајќи дека нејзините масажи се „природни затегнувачи на лицето“ кои помагаат во обликувањето на лицето.

Масажите на лицето се популарни затоа што ја ослободуваат кожата од токсините и штетните материи, но го стимулираат и лимфниот систем, што всушност ги отстранува токсините и ја прават кожата чиста и светла.

Една студијата покажала дека 30 минути дневно вежбање може да им помогне на луѓето да се борат со стареењето, а во текот на 20 недели, средовечните жени забележале забележителна разлика – нивните образи се поткренале.

“Сега има докази дека вежбите на лицето можат да ја подобрат целокупната структура на лицето и да ги намалат знаците на стареење. Вежбите ги зајакнуваат мускулите на лицето така што станува поцврста, тонирана и обликувана како да е неколку години помлада”, објасни д-р Мурад Алам, водич во споменатото истражување.

 Доколку сте заинтересирани да ја испробате оваа техника, еве неколку јога вежби од Инстаграм. Па, ако имате време и нерви – пробајте.