Како да изгледате 10 години помлада? Ова е единствениот начин за дотерување на вашата коса после 40!

15 април, 2020
dobra frizura

Трендовите се менуваат, но некои фризури едноставно никогаш не излегуваат од стил и имаат моќ да нè подмладат до 10 години.

Секоја жена има желба да го задржи младиот изглед што е можно подолго, а фризерите конечно ја најдоа совршената формула. Со малку напор и правилен стил, можете да изгледате драстично помлади за само неколку моменти. Без да одите на пластичен хирург!

Добро стилизираната коса навистина има моќ да го трансформира целиот изглед.

Во повеќето случаи, правилото е дека кога ќе зачекорите во 40-тите години треба да ја осветлите косата за најмалку еден тон или збогатете ја со посветли нијанси. Посветлите нијанси даваат сјај и свежина на лицето што е неопходно во зрелите години.

Жените го сфаќаат буквално ова правило и по 40-тата година, честопати се случува црните жени да станат русокоси преку ноќ. Но, драстичните чекори не се добри.

Што се однесува до самата форма, најдобриот избор е степен или целосно рамна коса со средна должина. Треба да се избегнуваат шишки и премногу долги фризури.

Фризерите советуваат – дамите над 40 години треба да ја третираат својата коса како овие холивудски sвезди: