Како престојот во домот влијае на сушење на кожата

14 јуни, 2020
ггфдгд


“Кожата станува сува од неколку причини. Кога сте затворени цел ден и греењето е вклучено, влажноста на воздухот се намалува и кожата се суши. Одење надвор и промена на температурата и влажноста на воздухот го стимулира лачењето на лојните жлезди, така што кожата е повеќе хидрирана. “, вели д-р. Нава Гринфилд, дерматолог.

Д-р Гринфилд предлага употреба на креми или формули засновани на масла со навлажнувачки состојки како масло од јојоба, керамид, путер од какао и авокадо. “Барајте производи што не се толку тешки за лицето, со состојки кои вклучуваат глицерин, хијалуронска киселина, витамин Ц и Е и користете ги два до три пати почесто од вообичаеното. Навлажнете го лицето со овие производи околу пладне и повторно околу 17 или 18 часот со редовни утринската и вечерната нега треба да бидат доволни “, вели дерматологот.


Покрај сувоста, перутањето на кожата е исто така чест проблем. Се почест несакан ефект на сувата кожа. Петра Кумп, мајстор за козметика од истоимениот салон за убавина во Загреб, објаснува зошто е добро да се користи ексфолијатор. “Користењето ексфолијација при домашна нега исто така ќе помогне да се намали или избегне перутање. Од лицето и телото се отстрануваат мртвите клетки што се акумулирале во стратум корниумот (горниот слој на кожата), а нови клетки кои стануваат видливи по ексфолијација и даваат на кожата сјаен и светол изглед”. вели Петра Кумп и открива од кои природни состојки можете да направите добар ексфолијатор. Сув пилинг на кожата

Состојки:

1 лажичка мед

бадеми

лажичка мелен овес

2 капки есенцијално масло од сандалово дрво

2 капки есенцијално масло од гераниум