Ким Кардашијан ни откри трик за брз раст на косата

16 јули, 2020
kim kosa

Ким Кардашијан е позната како една од водечките инфлуенсерки во областа на убавината. Освен поставување трендови за шминка и започнување козметички бренд, таа е позната и по нејзината убава коса.

Нема да лажеме, голем дел од нив може да се припишат на разни третмани и врвна професионална грижа. Но, таа се колне и во трик за убавина што и помага на косата да расте побрзо. И секој може да го проба дома.

Ким секогаш јавно го претставуваше секој третман за убавина низ кој поминуваше, од ласери, микродермоабразија до таканаречените вампирски третмани. Колку и да ужива во луксузни и необични третмани, таа е позната и по тоа што верува и во едноставни DIY рецепти.

Таа неодамна го сподели својот таен домашен трик за побрз раст на косата – оризова вода – за страницата Poosh, основана од нејзината сестра Кортни Кардашијан.

Ким објаснува дека таа е одговорна за густата, сјајната и силната коса, а освен тоа има позитивен ефект врз забрзаниот раст на косата.

Оризот е познат со векови како еден од главните состојки во многу производи за убавина, особено во корејските и јапонските рецепти. На пример, оризот на кожата го изедначува тонот и и дава природен и здрав сјај.

Затоа, оризот често се користи во разни тонери, средства за чистење на лицето и пилинзи. Исто така, докажано е дека оризот има позитивен ефект врз здравјето и изгледот на косата. Го подобрува нејзиниот раст и волумен, ја зајакнува и и пружа сјај.

Како Ким Кардашијан го користи оризот во нејзините третмани за убавина?

Ким објасни дека првин го мие несварениот ориз и го остава во вода за да го омекне. Потоа го цеди оризот и ја користи неговата вода за масажа на скалпот. Важно е претходно да ја измиете косата со шампон. По употребата на оризова вода, исплакнете ја косата добро.

Можете да го користите оризот и на други различни начини. Важно е да го оставите оризот во вода два до три дена за да омекне и да добие специфичен мирис.

Како можете да го користите оризот во вашите третмани за убавина?

За почеток, можете да го користите оризот како маска за коса што ќе го поттикне нејзиниот раст. Слободно можете да додадете оризова вода во вашите DIY маски за вашата коса да може побрзо да расте.

Може да направите и тинктура. Додадете ги листовите во оризовата вода и сето тоа гмечете го се додека не се згусне. Оваа мешавина е одлична во борбата против првут.

Измасирајте се со оризова вода во областа скалпот и исплакнете ја косата со неа. Додадете неколку капки јаболков оцет во водата за да ја изедначите pH вредноста.